Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
O nas

Kim jesteśmy?

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce, jego działalność ma charakter regionalno-kulturowy.

Głównym celem Zrzeszenia jest wszechstronny rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny Kaszub i Pomorza. Zrzeszenie pragnie chronić tradycję i rozwijać kulturę kaszubsko-pomorską, jednocześnie budować społeczność nowoczesną, zwróconą ku przyszłości. Jedną z naczelnych wartości w ZKP jest troska o samorządność i podmiotowość lokalną i regionalną. Jest otwarte na innych i chce współpracować ze wszystkimi, którym bliskie jest dobro ziemi kaszubsko-pomorskiej i jej mieszkańców. Członkiem Zrzeszenia może być każdy – bez względu na miejsce urodzenia i pochodzenie – kto wartości te podziela.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie powstało 2 grudnia 1956 roku. Zasięgiem działalności obejmuje przede wszystkim województwo pomorskie, ale też zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie. W 2011 roku w ramach ZKP funkcjonowało 65 oddziałów terenowych. W 2011 roku liczba członków ZKP wynosiła ponad 5 tys aktywnych członków, a 23 oddziały ZKP posiadają osobowość prawną. ZKP w przeszłości zainicjowało powołanie kilku instytucji kultury oraz jest założycielem kilku fundacji działających na rzecz Kaszub i całego Pomorza.

W ramach Zrzeszenia i przy oddziałach oraz władzach naczelnych działają róznorodne kluby tematyczne. Najstarszym, założonym w 1962 r. przez Lecha Bądkowskiego, jest Klub Studencki "Pomorania", będący kuźnią kadr zrzeszeniowych. Skupia on młodzież kaszubsko-pomorską studiującą na uczelniach Trójmiasta. Drugim ważnym klubem jest Klub Turystyczny "Wanożnik" organizujący od wielu lat cieszący się ogromnym powodzeniem spływ kajakowy "Śladami Remusa".

Od początku ruchu regionalnego na Kaszubach ważną rolę odgrywało czasopiśmiennictwo. Zrzeszenie jest w tym względzie kontynuatorem bogatych tradycji sięgających dziewiętnastego wieku. Organizacja wydaje od 1963 r. swoje pismo, noszące od 1969 roku tytuł "Pomerania". Oprócz czasopism Zrzeszenie jest także znaczącym wydawcą książek i innych druków zwartych. Ma pokaźny dorobek wydawniczy poezji, prozy, dramatu kaszubskiego. Szczególne miejsce w działalności ZKP zajmują działania na rzecz edukacji kaszubskiej. Zrzeszenie jest inicjatorem i animatorem bardzo licznych przedsięwzięć kulturalnych w wielu miejscowościach Pomorza.

 

 

 

 

© Copyright 2005 - 2024 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.