|
|
O nas
Kim jesteśmy?
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie utworzone zostało 2 grudnia 1956 r., zrodziło się z potrzeby Kaszubów do posiadania organizacji, która broniłaby i dbała o rozwój tej społeczności oraz całego Pomorza. Jest ono dziś nowoczesnym stowarzyszeniem mającym status organizacji pożytku publicznego, podmiotem o rozbudowanych strukturach, jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i największą w historii ruchu kaszubskiego. Do celów statutowych ZKP należy: rozbudzanie inicjatywy dla wszechstronnego rozwoju kulturowego, społecznego i gospodarczego Kaszub, Kociewia, Borów i całego Pomorza, kształtowanie demokratycznych stosunków w życiu regionu, rozwijanie kaszubsko-pomorskiej myśli społecznej i politycznej, kultywowanie i rozwijanie specyfiki kulturowej Pomorza, szerzenie w społeczeństwie (szczególnie wśród młodzieży) znajomości tradycji kaszubsko-pomorskich. Po połączeniu się w 1964 r. ze Zrzeszeniem Kociewskim i przyjęciu nazwy „Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie" organizacja poszerzyła formułę i zasięg działania. Obecnie posiada 70 oddziałów terenowych i liczy ponad 6,5 tys. członków. Pracami ZKP kieruje Rada Naczelna i Zarząd Główny, na których czele stoi Prezes Zrzeszenia. Siedzibą główną Zrzeszenia jest Dom Kaszubski, mieszczący się w Gdańsku przy ul. Straganiarskiej 21-23.
Zrzeszenie zawsze pełniło rolę rzecznika interesów autochtonicznej ludności pomorskiej wobec władz publicznych. Ogromne zasługi położyło zwłaszcza dla rozwoju języka kaszubskiego, który dzięki wieloletnim staraniom Zrzeszenia jest jedynym językiem regionalnym prawnie uznanym w Polsce. Dzięki ZKP jest on nauczany w wielu szkołach.
Zarząd Główny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Prezes Jan Wyrowiński Wiceprezesi: Łukasz Grzędzicki Michał Kargul Stanisław Kobus
Skarbnik: Edmund Zmuda Trzebiatowski Sekretarz: Łukasz Richert Członkowie Zarządu Głównego: Danuta Pioch Bożena Ugowska Karolina Keler Kazimierz Formela Sławomir Szkobel Zygmunt Orzeł Tomasz Damaszk
Prezesi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Członkowie honorowi Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
1978 prof. Edmund Cieślak, prof. Gerard Labuda, ks. dr Bernard Sychta
1981 Anna Łajming, Jan Trepczyk
1989 prof. Abdon Stryszak, bp Andrzej Śliwiński, prof. Roman Wapiński, bp Marian Przykucki, bp Tadeusz Gocłowski
1998 ks. Hilary Jastak
2016 prof. Jòzef Borzyszkowski, Jan Wyrowiński
OBCHODY 60-lecia ZKP Obchody 60-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbyły się 29 października 2016 roku (sobota) w Gdańsku. Rozpoczęła je Msza Święta z kaszubską liturgią słowa w Bazylice św. Mikołaja. Przewodniczył jej honorowy członek ZKP ks. prof. Jan Perszon. Poniżej zamieszczamy kazanie wygłoszone podczas tej Mszy Świętej.
Po uroczystej Eucharystii uczestnicy święta przenieśli się do Europejskiego Centrum Solidarności. Przywitał ich Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" (rok założenia - 1946 r.) z Kartuz. Po uczczeniu minutą ciszy zmarłych członków Zrzeszenia, wprowadzono sztandar i odśpiewano hymn państwowy oraz hymn kaszubski. Gości przywitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Łukasz Grzędzicki. Fragment wystąpienia zamieszczamy poniżej.
W imieniu parlamentarzystów i władz rządowych przemówił minister Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zwrócił uwagę na dokonania Zrzeszenia minionych 60 lat i rolę jaką organizacja odegrała w kształtowaniu sytuacji społeczno-kulturowej na Pomorzu. Przypomniał także, że Zrzeszenie zawsze było i jest nadal organizacją skupiającą ludzi niezależnie od ich politycznych przekonań.
Z kolei przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt dziękował za to, że ZKP nauczyło jego oraz wielu włodarzy i radnych naszych gmin, powiatów i województw odpowiedzialnego myślenia o samorządzie. Przypomniał też postać śp. prof. Brunona Synaka, który łączył zaangażowanie w ruch z swoją długoletnią aktywnością w sejmiku województwa pomorskiego.
Następnie zabrał głos prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prezes Instytutu Kaszubskiego, autor monografii Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który wygłosił okolicznościowy referat poświęcony genezie i zadaniom ZK-P. Podkreślał m.in. ciągłość działań tej organizacji na przestrzeni lat, przypomniał jej osiągnięcia, ale przede wszystkim zwrócił uwagę na współczesne wyzwania stojące przed ruchem kaszubsko-pomorskim, którego emanacją jest środowisko ZK-P. Zachęcamy do zapoznania się z referatem profesora.
|
|