Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Twórcy ludowi

Celem twórczości ludowej jest oryginalne i indywidualne kultywowanie kultury ludowej w oparciu o regionalne tradycje, na podstawie umiejętności nabytych w drodze bezpośredniego przekazu twórczości ludowej.

Twórcy ludowi tworzą dzieła we wszystkich dziedzinach i rodzajach kultury ludowej: plastyce, folklorze i literaturze.

W 1968 roku powstało Stowarzyszenie Twórców Ludowych, którego celem jest popularyzacja najwartościowszych przejawów artystycznej twórczości ludowej, roztaczanie opieki nad twórcami ludowymi, ich reprezentacja oraz ochrona ich praw autorskich lub praw pokrewnych. Obecnie organizacja zrzesza ponad 2 tys. twórców ze wszystkich dyscyplin i ze wszystkich regionów kraju, którzy działają w 22 regionalnych oddziałach STL.  (http://zgstl.pl/)

Na Pomorzu twórcy ludowi skupieni są wokół gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, których prace koordynuje prezeska, pani Alicja Serkowska. Siedziba oddziału mieści się w Muzeum Etnograficznym w Gdańsku przy ul. Opackiej 12. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani współpracą z twórcami ludowymi, warsztatami, lekcjami poglądowymi, chcecie kupić lub zamówić oryginalne dzieło, prosimy się kontaktorwać z panią prezes: alicja.serkowska@wp.pl


Alicja Serkowska

 

Patronem najważniejszej w Polsce nagrody "Za zasługi dla kultury ludowej" przyznawanej od 1974 r. za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną, jest Oskar Kolberg. Etnograf, folklorysta, kompozytor, twórca największego w XIX wieku zasobu źródeł etnograficznych do badania kultury ludowej obszaru dawnej Rzeczypospolitej, autor serii monografii Lud i Obrazy etnograficzne, które stworzyły podwaliny współczesnych nauk o kulturze (etnografii, etnologii, folklorystyki, etnomuzykologii) i do dziś są inspiracją twórczości naukowej i artystycznej. (http://www.nagrodakolberg.pl/)

 
Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga: Edmund Zieliński (2001), Jerzy Walkusz (2014), Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” (2018)

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie od wielu lat blisko współpracuje z gdańskim oddziałem STL-u oraz wspiera działalność twórczą kaszubskich, kociewskich, borowiackich twórców ludowych.

W ostatnich latach zrealizowaliśmy działania projektowe pielęgnujące oraz popularyzujące regionalną twórczość ludową. 

 

Twórcy ludowi - lista

 

Mistrz tradycji

"Mistrz tradycji - malarstwo na szkle" miał na celu organizację warsztatów, podczas których kursanci nabyli wiedzę oraz umiejętności z rzemiosła jakim jest malowanie na szkle. Naszym celem było podtrzymanie tej unikatowej dziedziny sztuki, ściśle związanej z kulturą kaszubską oraz jej dalsza promocja. Efektem naszej pracy było wykształcenie wykwalifikowanych twórców ludowych, którzy będą przekazywać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom.

Patron Roku 2017 - Józef Chełmowski

Zgodnie z uchwałą Rady Naczelnej Patronem Roku 2017 został Józef Chełmowski, myśliciel, artysta oraz twórca ludowy, choć określenie to nie oddaje w pełni ani specyfiki całokształtu jego różnorodnych dokonań, ani jego stosunku do świata. Był bowiem artystą „osobnym”, kroczącym własną twórczą drogą. Z okazji roku Józefa Chełmowskiego odbyło się wiele wydarzeń promujących tę niezwykle ważną dla Kaszubów postać, co przełożyło się również na popularuzację sztuki ludowej w naszym regionie.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie było partnerem wydania publikacji pt. „Pasieka wyobraźni”, czyli monografii poświęcona życiu i twórczości Józefa Chełmowskiego.

 

 

Wesele na Kaszubach (rekonstrukcja obrzędu w formie filmu)

Celem realizacji zadania była dokumentacja, archiwizacja i jak najszersze udostępnienie tego unikalnego obrzędu wywodzącego się z kultury ludowej Kaszub. Biorąc za podstawę istniejące źródła oraz po przeprowadzeniu dodatkowych badań uzupełniających powstała rekonstrukcja obrzędu wesela, która została utrwalona na nośniku.

Publikacja „Chceta wa lëdzë gwiȏzdkã widzec? Opowieść o kaszubskich kolędnikach godowych” Iwony Świętosławskiej

Pierwsza tak obszerna monografia poświęcona kolędowaniu i grupom kolędniczym na Kaszubach. 

Publikacja albumu „Ginące rzemiosło – ocalić od zapomnienia”

Założeniem projektu jest zachowanie pamięci o zawodach i pracach, które stają się obecnie nieużyteczne i nieopłacalne, z tego powodu stopniowo znikają z naszego otoczenia.

Warsztaty haftu kaszubskiego

Od 2015 w Domu Kaszubskim odbywają się darmowe warsztaty z haftu kaszubskiego prowadzone przez znaną hafciarkę Danutę Niechwiadowicz, członka stowarzyszenia Twórców Ludowych.

 

Wystawy oraz stoiska twórców ludowych

Twórcy ludowi zapraszani są do wzięcia udziału w wydarzeniach organizowanych przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, gdzie mają możliwość prezentacji oraz sprzedaży swoich wytworów. Takimi eventami są m.in. Dzień Jedności Kaszubów, Światowy Zjazd Kaszubów, Fischmarkt w Gdańsku, Dni Gdańska, Dyktando Kaszubskie, Jarmark Dominikański czy Walne Plachandry.

 

Od 2008 roku działa serwis KulturaLudowa.pl, który  jest ogólnopolskim portalem internetowym, w całości poświęconym tradycyjnej kulturze ludowej, a także jej przemianom i zjawiskom we współczesnym świecie.

Szeroką działalność kultywowania twórczości ludowej prowadzi, powołany przez Zrzeszenie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy (http://kul.org.pl/). Przez ponad dwadzieścia lat w siedzibie KUL-u organizowane były m.in Plenery Twórczości Regionalnej Pomorza, a dzisiejsze obszerne zbiory prac twórców ludowych w Wieżycy są jednymi z nabogatszych w kraju. Zapraszamy do zapoznania sie z nimi (galeria sztuki).

Od 2016 roku Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie prowadzi księgarnię kaszubską w Domu Kaszubskim w Gdańsku oraz pod adrese www.kaszubskaksiazka.pl, gdzie w stałej sprzedaży dostępne są dzieła twórców ludowych takie jak haft, biżuteria, wyroby z gliny, rzeźby, nakrycia głowy..

© Copyright 2005 - 2024 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.