Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
LETNIA SZKOŁA JEZYKA KASZUBSKIEGO
 

Ruszyły zapisy na III Letnią szkołę języka kaszubskiej! Będzie to nie tylko kurs nauki języka, ale też możliwość poznania bogatej historii i kultury Kaszub. A wszystko to w unikatowej scenerii.

Wraz z końcem czerwca planujemy rozpocząć III edycję Letniej Szkoły Języka Kaszubskiego, Kultury i Historii Kaszub! To efektywny kurs, podczas którego - dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej i warsztatowej - można doskonalić swoje kompetencje językowe i  zagłębić się w żywej kulturze kaszubskiej. To rzadka okazja, aby poznać język kaszubski od podstaw, bądź doszlifować jego znajomość pod okiem profesjonalnej kadry.  

Oprócz intensywnego, świetnie przygotowanego lektoratu (sprawdzonego już w latach minionych), uczestników kursu czeka bogaty program wycieczek i warsztatów. A wszystko to w malowniczej scenerii głównie Szwajcarii Kaszubskiej! Przewidujemy wykłady osób zaangażowanych w rozwój współczesnej kultury Kaszub i Pomorza oraz spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi. Atrakcją będzie ponownie m.in. spływ kajakowy Zbrzycą, połączony z poznawaniem twórczości literackiej Stanisława Pestki (pseud. Jan Zbrzyca), który pochodził z Rolbiku nad Zbrzycą. Udział w naszym przedsięwzięciu to okazja do spędzenia interesującego urlopu, podczas którego można połączyć naukę z zabawą. Dotychczas wśród uczestników byli przede wszystkim potencjalni nauczyciele kaszubskiego, studenci z różnych kierunków (głównie polskich uczelni), animatorzy kultury, przewodnicy turystyczni, naukowcy z kraju i zagranicy i wielu pasjonatów Pomorza.   

Intensywny kurs jest połączeniem wiedzy teoretycznej i warsztatowej. Oferujemy Państwu:

  • Część teoretyczną w systemie stacjonarnym (60 godzin lekcyjnych, w tym 50 godzin zajęć z gramatyki i ortografii języka kaszubskiego i 10 godzin z historii, kultury, sztuki i regionalizmu);
  • Część warsztatowo – praktyczną (60 godzin lekcyjnych wyjazdów studyjnych z kaszubskojęzycznym przewodnikiem do miejsc utrwalonych w literaturze kaszubskiej).

Planujemy wycieczki do następujących miejsc:

I. Wiele i Wdzydze Kiszewskie (m.in. kalwaria wielewska i Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny),

II. Rumia (XIX Zjazd Kaszubów) i Wejherowo (m.in. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, kalwaria wejherowska,), 

III. Kościerzyna, Bytów, Płotowo (m.in. Muzeum Ziemi KościerskiejMuzeum KolejnictwaMuzeum AkordeonuMuzeum Zachodniokaszubskie w BytowieMuzeum Szkoły Polskiej w Płotowie),

IV. Słupsk, Swołowo, Kluki (m.in. Muzeum Pomorza Środkowego w SłupskuMuzeum Kultury Ludowej Pomorza w SwołowieMuzeum Wsi Słowińskiej w Klukach),

V. Gdańsk, Sopot, Gdynia (m.in. archikatedra oliwska, Oksywie, Muzeum Miasta Gdyni),

VI. Kartuzy i okolice (m.in. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Wieżyca).

 

Uczestnicy kursu zakwaterowani będą w malowniczej okolicy Szymbarku i Wieżycy.

Informacja o zakwalifikowaniu się na kurs oraz informacje szczegółowe dotyczące kursu zostaną przekazane drogą elektroniczną.

Cena: 1000 zł

Miejsce kursu: Wieżyca – Szymbark

Termin: 26 czerwca – 9 lipca 2017

Program obejmuje 120 godzin kursu wraz z wyżywieniem, noclegami, wynajęciem sal, wyjazdami studyjnymi (autokarem, biletami wstępu).

Kurs zakończy się egzaminem (cześć pisemna i ustna) badającym znajomość języka i kultury kaszubskiej. Po egzaminie ZKP wystawi certyfikat potwierdzający ukończenie kursu.

Ramowy porządek dnia dla uczestników letniej szkoły:

7.30 – 8.10  - Śniadanie w miejscu zakwaterowania

8.30 – 13.30 - Zajęcia z języka kaszubskiego

13.30 – 14.00 Przerwa obiadowa

14.00 – wykłady/warsztaty/ spotkania z animatorami kultury kaszubskiej

ok. 20.00 kolacja

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

 

Formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać na adres kontakt@kaszubi.pl

 

Zapraszamy do zapoznania się z galerią z poprzedniej edycji:

II edycja Letniej szkoły

 

Relacja z Letniej Szkoły Języka i Kultury Kaszubskiej w Twojej Telewizji Morskiej:

 

© Copyright 2005 - 2024 Portal Regionalny kaszubi.pl
Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.