Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Żukowo - pamięć ks. Gołomskiego
Nie znaleziono zdjecia

Mieszkańcy Ziemi Żukowskiej pamiętają o swojej bogatej historii oraz o ludziach, którzy ją tworzyli. Listopadowa kaszubska Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP sprawowana była za ks. Bernarda Gołomskiego, proboszcza żukowskiego z lat 1934 – 1939. Ten gorliwy pomorski kapłan oddał życie za wiarę i ojczyznę. Wraz z wieloma innymi polskimi duchownymi został bestialsko zamordowany przez Niemców przed 80 laty w Lasach Kaliskich pod Kartuzami.

Uroczystą niedzielną Eucharystię celebrowali ks. Krzysztof Sagan, proboszcz ponorbertańskiej parafii i ks. Krystian Kowalewski, wikary żukowski, który w pięknej kaszubszczyźnie przeczytał Ewangelię. Liturgię słowa po kaszubsku zaprezentowali w malowniczych strojach uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie. Z postacią ks. Gołomskiego zebranych zapoznał Józef Belgrau, prezes żukowskiego ZKP.

Bernard Gołomski urodził się 12 stycznia 1889 roku w Kurkocinie koło Wąbrzeżna, jako syn Julii i Franciszka, nauczyciela. W 1910 roku zdał maturę w gimnazjum chełmińskim. Następnie wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie. Podczas studiów seminaryjnych udał się na front I wojny światowej, gdzie w wojsku niemieckim służył ja jako sanitariusz. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 9 kwietnia 1916 roku. Funkcję wikarego pełnił w Lisewie, Bysławiu, Brodnicy i Czersku. Pracował jako katecheta w Gimnazjum Męskim w Toruniu, a w latach 1926 – 1928 był kuratorem w Dąbrówce Królewskiej. Następnie został mianowany proboszczem w Toruniu Mokre, gdzie wybudował kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla, który był konsekrowany w 1930 roku. Dnia 14 grudnia 1934 roku ks. Bernard Gołomski został proboszczem parafii ponorbertańskiej w Żukowie. Zaangażował się w propagowanie haftu kaszubskiego. Pomagał żukowskim hafciarkom w pozyskiwaniu potrzebnych materiałów i organizował sprzedaż wykonanych haftów. W listopadzie 1939 roku został aresztowany przez Niemców. Po kilkudniowym pobycie w więzieniu w Kartuzach został zamordowany dnia 25 listopada 1939 roku w Lesie Kaliskim koło Kartuz. Egzekucją kierowali Herbert Busch (kreisleiter) i generał policji i SS z Gdańska Richard Hildebrandt. Razem z księdzem Gołomskim zamordowano księży z Brodnicy Górnej, Pomieczyna, Chmielna, Parchowa, Gowidlina, Sulęczyna i Goręczyna.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.