Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
ZKP Żukowo po wyborach w oddziale
Nie znaleziono zdjecia

Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Żukowo na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym podsumowali ostatnie 3 lata działalności i wybrali władze oddziału na nową kadencję. Spotkanie w sali żukowskiego Spichlerza cieszyło się bardzo wysoką frekwencją. Prezesem żukowskiego oddziału ZKP ponownie wybrany został Józef Belgrau.

Oddział w Żukowie założony został dnia 7 grudnia 1956 roku z inicjatywy Karola Józefa Kreffta, przy aktywnym wsparciu ks. proboszcza Józefa Bistronia, już kilka dni po powstaniu Zrzeszenia Kaszubskiego w Gdańsku. Karol Krefft był pierwszym prezesem żukowskich zrzeszeńców. Po nim tę funkcję sprawowali: Paweł Sirocki, Stanisław Kosznik, Czesław Socha, Jerzy Pontus, Kazimierz Bańczyk, Zbigniew Gruba, Lidwina Kreft, Krystyna Rogalewska, Franciszek Karsznia i ponownie Lidwina Kreft.

Członkowie i sympatycy żukowskiego ZKP są bardzo aktywni i widoczni w środowisku. Uczestniczą w uroczystościach państwowych i religijnych, organizują konkursy wiedzy i konkursy artystyczne o charakterze regionalnym. Współtworzą i wspierają żukowską tradycję haftu kaszubskiego. Co roku zarząd organizacji przyznaje „Żukowską Lilię”, wyróżnienie za działalność w dziedzinie lokalnej kultury i sztuki. Co miesiąc zrzeszeńcy aktywnie uczestniczą w kaszubskiej Mszy św. W wielkim poście organizują Kaszubską Drogę Krzyżową przy ponorbertańskich murach w Żukowie. W każdą pierwszą środę miesiąca spotykają się omawiając bieżące sprawy społeczności kaszubskiej i środowiska lokalnego. W sprawozdawczo-wyborczym zebraniu uczestniczył burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, gościem z zaprzyjaźnionego oddziału banińskiego był Witold Szmidtke, przewodniczący Rady Miasta w Żukowie. Żukowskie walne zebranie prowadziła Alicja Belgrau, studentka prawa Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawicielka młodego pokolenia zrzeszeńców.

Do nowego zarządu na lata 2019 – 2022 włączeni zostali: Cirocki Edmund, Derra Grażyna, Gołąbek Halina, Jakóbczyk Bogumiła, Jakóbczyk Władysław, Lidwina Kreft, Kruszyńska Regina, Młyńska Regina, Rogalewska Krystyna i Siebert Małgorzata. Do komisja rewizyjnej weszli:  Biczkowska Irena, Rogalska Irena i Gruba Zbigniew. Delegatami na zjazd walny ZKP w Gdańsku w sobotę 30 listopada 2019 roku zostali: Belgrau Alicja,  Belgrau Józef, Derra Grażyna, Kankowski Wojciech, Kreft Lidwina, Młyńska Regina, Rogalewska Krystyna i Siebert Małgorzata.

Józef Belgrau, wybrany prezesem oddziału na drugą trzyletnią kadencję, jest autorem kilku książek i  wielu artykułów o tematyce regionalnej. Kaszubszczyzną zajmuje się  zawodowo i naukowo. Jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Borkowie oraz  nauczycielem języka niemieckiego, francuskiego i kaszubskiego, a także historii i kultury Kaszub. Jako uczestnik  Socjologicznych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie Gdańskim w 2019 roku otworzył przewód doktorski w dziedzinie regionalnej edukacji kaszubskiej.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.