Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Odpust i Jarmark w Żukowie
Nie znaleziono zdjecia
Żukowskie ZKP na Jarmarku Norbertańskim

Patronka żukowskiego kościoła Matka Boska Wniebowzięta jest opiekunką ziemi, wszelkich ziół, kwiatów, owoców, warzyw oraz zbóż. Tegoroczny odpust w ponorbertańskiej parafii był bogaty w przeżycia religijne oraz szeroką ofertę towarzyszącego festynu. Uroczystą sumę odpustową odprawił i porywające kazanie wygłosił ks. Wojciech Langowski, ojciec duchowny Gdańskiego Seminarium Duchownego.

Po południu dźwięk mobilnego carillonu z Gdańska otworzył II Jarmark Norbertański w Żukowie. Tradycyjnie już o godz. 16.00 ks. proboszcz Krzysztof Sagan wraz z burmistrzem Wojciechem Kankowskim pokroili dla wszystkich zebranych olbrzymiego torta odpustowego.  Wśród licznych atrakcji w kościele odbył się wykład na temat żukowskich szat liturgicznych, miał miejsce koncert zespołu wokalnego Simultaneo pod dyrekcją Karola Kisiela oraz koncert „Światło i Dźwięk” Tomasz Perza. Na boisku szkoły parafialnej, dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zapanował świat dzieci - dmuchańce, stanowisko gier, "centrum klockowe" oraz stacja „naleśnik”.

Pośród bogatych stoisk szczególnie wyróżniało się miejscowe Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie ze swoją bogatą ofertą gastronomiczną. Piękna pogoda sprawiła, że Jarmark Norbertański nawiedziły tłumy żukowian i gości, także z dalekich stron. Wśród szczególnych gości był ks. Stanisław Sudoł, proboszcz na krakowskim Salwatorze oraz prepozyt tamtejszych sióstr norbertanek.

Jarmark Żukowski swoje początki zawdzięcza przybyłym w 1212 roku na Pomorze norbertankom. Swój rozkwit przeżywał w II połowie XIII wieku, po przywileju księcia Świętopełka II Wielkiego z 1259 roku. Do Żukowa ksieni Witosławy zmierzały wówczas na targ tłumy z okolicznych ziem. Targi były wówczas miejscem zarówno wymiany towarów, jak i przepływu informacji, umożliwiały także rozwój życia towarzyskiego. Księża w przypadający od czasu do czasu na niedzielę dzień targowy nauczali prawd wiary. Tutejszy targ stawał się centrum handlowym całej okolicy.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.