Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubska Droga Krzyżowa w Żukowie
Nie znaleziono zdjecia
Kaszubska Droga Krzyżowa przy Murach w Żukowie

Przy dawnym klasztorze sióstr norbertanek w Żukowie po raz kolejny spotkała się miejscowa społeczność kaszubska by rozważać Mękę Pańską. Zebranych w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny poprowadził do stacji Drogi Krzyżowej na Murach ks. Marek Krampa. Medytacje przy poszczególnych stacjach czytali członkowie miejscowego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego i osoby niezrzeszone, a związane ruchem kaszubskim. Pierwszą stację rozważał Józef Belgrau, prezes żukowskiego ZKP. W modlitwach proszono Boga o zmiłowanie za grzechy, o łaskę cierpienia w milczeniu, o uwolnienie z nałogów i złych skłonności, o stateczność w myślach i słowach, o trwanie w dobrym, o życie wieczne i udział w Królestwie chwały. Każdą stację kończono Modlitwą Pańską i śpiewem „Któryś za nas cierpiał rany…”.

Tradycja odprawiania drogi krzyżowej wywodzi się z Jerozolimy, gdzie Via Dolorosa jest tym pierwotnym szlakiem prowadzącym na Golgotę, jaki przemierzył Jezus Chrystus niosąc krzyż. W średniowieczu nabożeństwo drogi krzyżowej rozpropagowali franciszkanie oprowadzając początkowo pielgrzymów śladami Męki Pańskiej. Szczególnym miejscem dla odprawiania tego nabożeństwa na świecie są kalwarie. Kaszuby słyną z dwóch takich centrów kultu: w Wejherowie i w Wielu. Ale i w innych ośrodkach religijnych Kaszubi spotykają się na corocznym rozważaniu Męki Pańskiej. W XXI wieku pojawiła się nowa forma tego nabożeństwa. W 2009 roku z inicjatywy ks. Jacka Stryczka z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej przeszła pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa. Obecnie są już setki takich tras, także na Kaszubach, które przemierza ponad 100 tys. wiernych.

 

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.