Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubska liturgia w Żukowie
Nie znaleziono zdjecia
Kaszubska liturgia słowa

W obydwu żukowskich parafiach dzięki przychylności miejscowych kapłanów odprawiana jest cyklicznie kaszubska msza św. W kościele ponorbertańskim na kaszubskiej liturgii wierni spotykają się w każdą drugą niedzielę miesiąca. W styczniu odprawiona została ostatnia msza św. o godz. 14.00. Od lutego będzie ona wpisana w stały harmonogram niedzielnych mszy św. i co miesiąc będzie odprawiana o godz. 13.00. W żukowskiej parafii Miłosierdzia Bożego kaszubska eucharystia sprawowana jest w każdą piątą niedzielę miesiąca, czyli kilka razy w roku.

Oprawę liturgiczną styczniowej mszy św. zapewnili uczniowie Parafialnej Szkoły Podstawowej  im. św. Franciszka z Asyżu w Żukowie pod kierunkiem Genowefy Zasada, nauczycielki kaszubskiego i znanej na Kaszubach regionalistki. Barwną liturgię ubogacał muzyką organową i intonacją kaszubskich kolęd żukowski organista Piotr Kitowski. Mszę odprawił i w pięknej kaszubszczyźnie przeczytał Ewangelię św. wikary ponorbertańskiej parafii ks. Maciej Silikowski. Koordynatorem kaszubskich mszy św. przy parafii WNMP jest Józef Belgrau, prezes oddziału ZKP, a w parafii Miłosierdzia Bożego Krystyna Rogalewska, zasłużona animatorka życia regionalnego.

Kaszubski w kościele katolickim jest zjawiskiem stosunkowo nowym. Pierwszą kaszubską Mszę św. odprawił ks. Franciszek Grucza dnia 8 października 1983 roku we Wygodzie Łączyńskiej. Od tego czasu na całych Kaszubach coraz liczniej są sprawowane nabożeństwa w języku kaszubskim.

Jednak we wcześniejszych pokoleniach językiem modlitwy dla Kaszubów, poza liturgiczną łaciną, był język polski. W tym języku się modlono, słuchano kazań, śpiewano w kościele i w domu, odprawiano nabożeństwa przy krzyżach i kaplicach, różańcem i pieśniami żegnano zmarłych. Pod koniec XX wieku rozpoczął się proces systemowej standaryzacji języka kaszubskiego zakończony wprowadzeniem kaszubskiego m.in. do szkół i ustawą z 2005 roku, która nadała kaszubszczyźnie status języka regionalnego. Także w kościele w ostatnich dekadach ranga mowy kaszubskiej mocno wzrosła.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.