Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Borkowskie dzieci w Wejherowie
Nie znaleziono zdjecia
Dzieci z Borkowa w Duchowej Stolicy Kaszub

Uczniowie nauczania początkowego ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie udali się na do Wejherowa poznawać dzieje, przyrodę, tradycje, kulturę i muzykę Regionu. Swą wędrówkę po świętym mieście Kaszub przy pięknej słonecznej pogodzie rozpoczęli od klasztoru franciszkanów, gdzie uklękli przed cudownym obliczem Matki Boskiej Wejherowskiej. Na pobliskim Rynku borkowskie dzieci obserwowały uroczystości Dnia Jakuba. Bractwo kurkowe, orkiestra, Kaszubi w paradnych strojach świętowali narodziny miasta.

Następnie wycieczkowicze, prowadzeni przez Radka Kamińskiego, byłego dyrektora miejscowego muzeum i członka Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego, udali się na słynną Kalwarię Wejherowską. 25 malowniczo ulokowanych kapliczek swój początek czerpie w połowie XVII wieku z fundacji Jakuba Wejhera założyciela kalwarii i miasta. Tutejszy szlak kalwaryjski jest jedną z architektonicznych i krajobrazowych pereł na polskiej mapie turystyki sakralnej, a dla pokoleń Kaszubów celem pielgrzymek oraz miejscem wznoszenia gorących modłów w ich trudnych dziejach.

Po zejściu z Kalwarii dla borkowskich dzieci nastał czas wytchnienia. W Parku Miejskim in. Aleksandra Majkowskiego czekały na nich 3 bogato wyposażone place zabaw. Po dłuższych igraszkach grupa udała się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w pięknym Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Tu poznali historię miejsca i regionu oraz brali udział w ciekawych warsztatach muzycznych grając na tradycyjnych kaszubskich instrumentach. Bogatsi o nowe wrażenia, wiedzę i umiejętności, z uśmiechami na twarzach, wrócili do Borkowa. Wyjazd zorganizowała pani Zyta Formela, muzyczka i kaszubolożka, przy wsparciu Kasi Gruchała, pani od IIIb i Józefa Belgrau, dyrektora szkoły.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.