Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubski Wiec 2018
Nie znaleziono zdjecia
Kaszubski Wiec w Borkowie

Do Borkowa przyjechało 67 uczniów z opiekunami z 23 szkół z powiatu chojnickiego, bytowskiego, kościerskiego, kartuskiego, wejherowskiego, gdańskiego i miasta Gdańsk. Uczestnicy wykazali się dogłębną wiedzą z dziedziny geografii, historii, literatury, słownictwa, kultury i sztuki ludowej Kaszub, organizacji i instytucji oraz symboli kaszubskich. Wiedzieli co w herbie ma Kościerzyna, ile kolorów jest w hafcie szkoły żukowskiej, jaka ważna pomorska rzeka wypływa z torfowisk pod Sierakowicami, kto napisał „Życie i przygody Remusa”, czy co oznacza kaszubskie słowo „pipa”.

Po imponującej rywalizacji siedmiu najlepszych uczestników w ustnym Quizie na temat Kaszub nagrodę główną, tablet ufundowany przez panią poseł Dorotę Arciszewską Mielewczyk, zdobył Dawid Machalewski ze szkoły w Miszewie.

Patronat nad konkursem objęli: burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, Pomorski Kurator Oświaty dr Monika Kończyk, Prezes ZKP prof. Edmund Wittbrodt i pani poseł Dorota Arciszewska Mielewczyk. Nagrody na konkurs przekazali także: Instytut Kaszubski, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie, burmistrz Żukowa i OKIS Żukowo. Merytorycznie konkurs przygotował Józef Belgrau, dyrektor szkoły w Borkowie, wzorową organizacją konkursu zajęli się nauczyciele i pracownicy administracji oraz obsługi szkoły. Komisji przewodniczyła Danuta Pioch wspierana przez prof. Monikę Mazurek z UG, Lidwinę Kreft i Iwonę Makurat. Quiz jak co roku w dynamiczny sposób prowadził dr Eugeniusz Pryczkowski. W przerwach bracia Michał i Andrzej Galińscy, uczniowie szkoły, umilali gościom czas piękną kaszubską muzyką.

 

 

 

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.