Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Żukowo - rozkwit mszy kaszubskich
Nie znaleziono zdjecia
Kościół Miłosierdzia Bożego w Żukowie

Parafie żukowskie należą do grupy ponad 20 wspólnot, gdzie regularnie odprawiana jest Msza św. kaszubska. Na fali przemian po Soborze Watykańskim II dnia 21 listopada 1963 roku Stolica Apostolska zezwoliła na sprawowanie Eucharystii w językach narodowych. Pierwszą Mszę św. w języku kaszubskim odprawił ks. Franciszek Grucza na poddaszu organistówki w Wygodzie Łączyńskiej dnia 8 października 1983 roku.

W każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele ponorbertańskim WNMP w Żukowie o godz. 14.00, dzięki przychylności i zaangażowaniu miejscowego duchowieństwa, z inicjatywy żukowskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego odprawiana jest kaszubska Msza św. Także w Parafii Miłosierdzia Bożego, kilka razy w roku, w co piątą niedzielę miesiąca, o godz. 14.00, sprawowana jest kaszubska Eucharystia. Msze kaszubskie mają swoją bogatą oprawę, lekcje mszalne czytają dzieci miejscowych szkół w pięknych kaszubskich strojach. Także dorośli uczestnicy liturgii ubrani są w ludowe stroje. W Żukowskich kościołach angażują się uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych w Pępowie, Borkowie, Glinczu i Żukowie, w tym Parafialna Szkoła Podstawowa im. Franciszka z Asyżu.

 

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.