Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dzieci z Borkowa poznają Kaszuby
Nie znaleziono zdjecia

W pogodny sobotni poranek uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Borkowa udali się do miejsc ważnych dla historii Polski i Kaszub. Będomin przeniósł dzieci w XVIII i XIX wiek. Meble, obrazy, broń, w tle dźwięki Mazurka Dąbrowskiego.. to wszystko pozwalało poczuć się w tamtej burzliwej epoce. Twórca hymnu narodowego Józef Wybicki z niesamowitym zapałem próbował ratować konającą ojczyznę. Toteż wiek później jego tekst wybrała zmartwychwstała Polska za swoją pieśń przewodnią.

Kaszuby Zachodnie, Bytów, ze wspaniałym gotyckim zamkiem zaprezentował kulturę materialną kaszubskiego regionu. Narzędzia rolnicze, rybackie, sprzęty domowe z minionych czasów.. świadczą o niezwykłej pomysłowości i zaradności naszych przodków. Liczne przedmioty stanowiły dla uczniów ciekawe zagadki. I dopiero wczucie się w okoliczności życia dawnych Kaszubów, pomagało zrozumieć przydatność oglądanych narzędzi. Sale historyczne pokazały dzieciom bogactwo dziedzictwa naszych ziem. Była okazja pozowania do zdjęcia ze zbroją, choć niektórzy się zaklinają, że był w niej prawdziwy rycerz. Duże zainteresowanie wśród borkowskich dzieci wzbudziła sala poświęcona twórczości Józefa Chełmowskiego z Brus, kaszubskiego Leonardo da Vinci. Obecny rok jest na Kaszubach jemu poświęcony.

Spacer po mieście i rekreacja na bytowskim rynku przy letniej pogodzie było ostatnim etapem tej terenowej edukacji. Ulubionym miejscem dla uczniów okazała się fontanna i wodna kaskada w południowej części placu. Bytów zachwycił swoich gości schludnością, dbałością o to, co minione, gospodarnością i nowoczesnością.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.