Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubskie Msze św. w Żukowie
Nie znaleziono zdjecia
Dzieci ze szkoły parafialnej

W każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele WNMP w Żukowie o godz. 14.00 sprawowana jest Msza św. kaszubska. W cykliczną uroczystość angażują się aktywnie szkoły i środowiska  związane z kaszubskością. Czytania, psalm, modlitwa ludu wykonywana jest zazwyczaj przez dzieci w pięknych kaszubskich strojach. W każdą piątą niedzielę miesiąca o godz. 14.00, czyli 4-5 razy w roku, dodatkowo celebrowana  jest kaszubska Msza św. w kościele Miłosierdzia Bożego w Żukowie. Nabożeństwo od lat sprawowane jest z inicjatywy miejscowego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oraz proboszczów żukowskich parafii.

Pierwszą Mszę św. z elementami języka kaszubskiego odprawił ks. Franciszek Grucza dnia 8 października 1983 roku we Wygodzie Łączyńskiej. Od tego czasu na całych Kaszubach coraz liczniej są sprawowane nabożeństwa w języku kaszubskim, w tym ważne cykliczne przedsięwzięcia jak odpusty i pielgrzymki. Wielkie uznanie się należy wszystkim kapłanom, którzy podejmują wyzwanie sprawowania liturgii i  głoszenia kazań po kaszubsku. Wśród nich są księża, którzy nie mają korzeni kaszubskich.

Przy dolnej parafii WNMP w Żukowie po kaszubskiej Mszy św., o godz. 15.00 będą organizowane spotkania i Kaszubskie warsztaty hafciarskie szkoły żukowskiej. Przy kawie i kuchu, w miłej świątecznej atmosferze, będzie można poznawać tajniki dziedzictwa ponorbertańskiego. Mile widziane wszystkie pokolenia.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.