Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Konkurs "Kaszubski Wiec"
Nie znaleziono zdjecia
Laureaci i finaliści konkursu Kaszubski Wiec

53 uczestników z 21 szkół, z 6 pomorskich powiatów rozwiązało z bardzo dobrym efektem test zamknięty wymagający dogłębnej znajomości problematyki kaszubskiej. Wiedzieli m.in. co znajduje się w herbie Kościerzyny, kiedy powstało Zrzeszenie Kaszubskie, jakie zakonnice przez wieki żyły w Żukowie, kto był misjonarzem Pomorza Zachodniego, które jezioro jest największe na Kaszubach, czy też co oznacza słowo „worzta”. Pomysłodawca konkursu, autor pytań i materiałów pomocniczych, dyrektor Józef Belgrau zauważył, że konkurs, jego organizacja, się rozwija i doskonali. W tym roku doszli uczestnicy z powiatu gdańskiego, powiat bytowski zgłasza chęć udziału w następnej edycji.. Najdłuższą drogę przebyli już po raz drugi uczniowie z nauczycielką języka kaszubskiego z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Piotra Dunina z Chojnic. Szkoły otrzymały materiały, kompendium wiedzy o Kaszubach. Są to podstawowe wiadomości z historii, literatury, geografii, rzemiosła i sztuki ludowej, symbole Kaszub, główne organizacje i instytucje kaszubskie czy wybrane słownictwo kaszubskie. Treści te wraz z regulaminem konkursu były także dostępne na stronie internetowej borkowskiej szkoły. Zakres wymaganej wiedzy był bardzo szeroki, mimo to, tak w części pisemnej, jak i ustnej, wyraźnie przeważały odpowiedzi pozytywne.

Zwycięzcą „Kaszubskiego Wiecu” został Hubert Leik ze Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach. II miejsce zajęła Aleksandra Dosz z Pępowa, a III miejsce zajął Jakub Czoska z Miszewa. Ustny Quiz prowadził znany na Kaszubach dr Eugeniusz Pryczkowski. W komisji zasiedli przedstawiciele oddziału żukowskiego ZKP: Krystyna Rogalewska, Lidwina Kreft i Genowefa Zasada, oraz koordynator konkursu Józef Belgrau.

Konkurs odbył się pod patronatem Wojewody Pomorskiego, Dariusza Drelicha, Burmistrza Gminy Żukowo, Wojciecha Kankowskiego i Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk, posła na Sejm RP, która już po raz drugi ufundowała nagrodę główną. Rada Rodziców Szkoły przekazała piękne plecaki dla II i III miejsca. Nagrody  ufundowały także: żukowski i baniński oddział ZKP, miejscowy OKiS, Burmistrz Gminy Żukowo, Wojewoda Pomorski. Cała społeczność szkolna była bardzo zaangażowana w organizację imprezy, uczniowie starszych klas wraz z nauczycielami już od rana przygotowywali poczęstunek dla gości, ci o talentach artystycznych grali i śpiewali w przerwach. Inni przygotowywali dekoracje i pomagali obsłudze w urządzeniu sal. III Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach „Kaszubski Wiec” odbędzie się w Borkowie prawdopodobnie dnia 17 maja 2018 r.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.