Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wycieczka żukowskiego ZKP
Nie znaleziono zdjecia

Członkowie i sympatycy oddziału żukowskiego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego pod koniec maja odwiedzili najpiękniejsze zakątki pobrzeża Dolnej Wisły.  Nie zapomnieli także o kaszubskich korzeniach.  Nawiedzili grób Floriana Ceynowy w Przysiersku koło Świecia.

Wędrówkę rozpoczęli na granicy Kujaw, w malowniczym Ciechocinku. Przy pięknej, prawie letniej pogodzie, stanęli na sławnym deptaku poznając walory miejsc tak ważnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale i smaku Polaków ostatnich dwóch wieków. Tężnie zapewniły naszym wędrowcom orzeźwiającą mgiełkę.

Średniowieczny Toruń przywitał Kaszubów z Żukowa iście letnim upałem. Pewną zagadką pozostanie kwestia, w której z czterech kamienic rodziny Koperników urodził się Mikołaj. Przez wieki jednak o tym nie myślano, gdyż dopiero goszczący tu w 1812 roku Napoleon Bonaparte odkrył Kopernika Torunianom. Po smacznym obiedzie na Starówce Żukowianie udali się do sławnego Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Jest to jedno z dzieł charyzmatycznego redemptorysty o. Tadeusza Rydzyka, z którym także była możliwość zamiany kilku słów. W pięknej świątyni można było uczcić relikwie św. Jana Pawła II i poznać dzieje innych polskich świętych, szczególnie tych z ostatnich czasów.

Pod Świeciem Zrzeszeńcy szukali niewielkiej wsi Przysiersk, gdzie na kociewskiej ziemi spoczywa ojciec regionalizmu kaszubskiego dr Florian Ceynowa. W sąsiednim Bukowcu żył, tworzył, leczył ludzi, gospodarzył, uważany tam nawet za oryginała, ten wielki budziciel Kaszubów. Po złożeniu na grobie wiązanki kwiatów z czarno-żółtymi szarfami i modlitwie za zmarłego patrona spraw kaszubskich Żukowianie Bursztynową Autostradą udali się z powrotem w rodzinne strony.

Witamy na stonie Żukowskiego Oddziału ZKP.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Żukowo
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.