Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

"U RYBAKÓW" - inscenizacja muzyczna

Muzykę skomponowali Mieczysław Krzyński, Adolf Wiktorski i Bronisław Zach.

Inscenizacja oparta jest na folklorze regionu nadmorskiego ziemi gdańskiej. Prezentowane w niej utwory są oparte na starych melodiach ludowych. Zmieniło się bowiem życie naszych rybaków i warunki ich pracy. Romantyzm tego zawodu jednak został. Scena przedstawia wieś rybacką w chwili, gdy kobiety żeganją swych mężczyzn wypływających w morze. W widowisku tym jest smutek rozstania i radość powrotu. Przy dźwiękach tradycyjnych instrumentów (diabelskie skrzypce i burczybas) w rytm "Poloneza" wracają rybacy z udanych połowów, po czym wszyscy hucznie się bawią i tańczą.

 

Program Ogólnopolski

Większość utworów opartych jest na muzyce ludowej w opracowaniu A. Wiktorskiego, E. Pągowskiego, S. Rodzińskiego i St. Żuławy.

Zespół prezentuje ogólnopolski program z charakterystycznymi polskimi pieśniami. Rozpoczyna polonezem, tańcem, który zawsze uświetnia doniosłe wydarzenia. W kolejnych odsłonach usłyszeć można romantycznego kujawiaka, który demonstrowany jest podczas wesela oraz polka. W programie również są zawarte ludowe pieśni z różnych regionów Polski.

 

Program kolędowy

Oprócz typowych polskich kolęd w naszym repertuarze mamy nieznane polskie i kaszubskie kolędy, między innymi Bibi synku, Swic nóm gwiôzdo, Żegnôj swiat całi, Noc Pastuszków, Kołysanka dla Marii Panny, Kolęda Polska, Święta Panienka i Za gwiazdą.

 

 

Zachęcamy do wsparcia działalności naszego Zespołu. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1%

KRS 0000018943

z dopiskiem "Zespół Pieśni i Tańca Gdynia"

 

Zespół Pieśni i Tańca Gdynia

przy ZKP Gdynia

 

PARTNERZY

 

 

Polub nas na:

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział ZPiT "Gdynia"
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.