Zespół Pieśni i Tańca "Gdynia" swój rodowód wywodzi z przedsiębiorstw połowowych: nieistniejącego już Przedsiębiorstwa Połowów i Usług Rybackich "ARKA", a następnie od 1965 r. Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich "DALMOR" w Gdyni.
Twórcą i wieloletnim kierownikiem Zespołu był nieżyjący już Bronisław Zach - człowiek, który poświęcił sześćdziesiąt lat życia twórczej pracy w amatorskim ruchu artystycznym, darząc szczególnym upodobaniem folklor morski i kaszubski. Godnym podkreślenia jest fakt, iż w 1960 r. Zespół nawiązał kontakt ze znanym gdyńskim kompozytorem Adolfem Adamem Wiktorskim.
Na przestrzeni lat Zespół odbył szereg tournee, m.in. do Niemiec, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chińskiej Republiki Ludowej, Danii, Łotwy, Jugosławii, Czech, Słowacji, Finlandii, Holandii i Syrii (gdzie koncertował dla kontyngentu żołnierzy polskich i austriackich stacjonujących w ramach ONZ na Wzgórzach Golan). W ciągu swojej działalności Zespół dał łącznie około 2500 koncertów z tego 136 za ...granicą. Dokonał 46 nagrań radiowych i 23 telewizyjnych oraz wziął udział w 4 filmach.
Ma na swoim dorobku kilka programów w formie widowisk, takich jak: U rybaków, Targi Rybne, Bal Kapitański, Przy ognisku i Ogólnopolski. Obecnie swą działalność Zespół prowadzi przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Gdyni oraz korzysta z wielkiego serca Duszpasterstwa Ludzi Morza.
Zespół Pieśni i Tańca "Gdynia" (2014 rok)
Zespół Pieśni i Tańca "Gdynia" oraz Biskup Ryszard Kasyna, Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek z Małżonką i Minister Kazimierz Plocke podczas wigilii "Ludzi Morza" (2015 rok)
|
|
||