Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

KASZUBSKI SPŁYW  Z TRADYCJĄ

 
GENEZA, CEL, SPOIWO, NAZWA I ORGANIZATORZY
Najwybitniejszym dziełem literatury kaszubskiej jest trzytomowa przedwojenna powieść Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”. Jej bohater, Remus, sierota, pasturk i parobek, a gdy dorósł – wędrowny sprzedawca nici, guzików, blewiązek i podobnych towarów, a przede wszystkim polskich i kaszubskich książek, przemierzał w II połowie XIX w. Kaszuby wzdłuż i wszerz. Ale Remus nie był jedynie wędrownym sprzedawcą. On òb czas wanożeniô budził etniczną świadomość Kaszubów.
W naszych czasach, obok budzenia tej świadomości, trzeba u wielu Kaszubów umacniać jej poczucie, pomagać w konsolidowaniu się lokalnych środowisk kaszubskich, a nie-Kaszubom ukazywać bogactwo kaszubskiego życia. Moją ùdbą, która się skrystalizowała w połowie lat 80., było realizowanie tych misji podczas spływów kajakowych, bo rzeki są osiami osadnictwa; nad rzekami rozłożyły się główne kaszubskie wsie.
W naszych spływach, odbywających się co roku w powtarzanych cyklach 4-letnich, uczestniczą głównie miejscy Kaszubi i przyjaciele Kaszub. Ich interesowanie się kulturą kaszubską równocześnie stymuluje jej rozwój.
 
Dla tych Kaszubów, uczestników naszych spływów, którzy mieszkają poza Kaszubami, jest ważne, żeby stykając się z wiejskimi środowiskami kaszubskimi, mogli mówić jak ich ojcowie, zachowywać się jak oni, cieszyć się kontaktem z umiłowanym stylem życia ich samych za młodu, ich tatków i starków, którego podtrzymywane tam, gdzie żyją, jest trudne.
Nasze spływy są formą aktywnego turystycznego wypoczynku, a równocześnie ułatwiają zadzierzganie więzi między członkami ZKP i osobami bliskimi Zrzeszeniu.
Wielkie znaczenie powieści A. Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” dlô kaszëbstwa spowodowało, że w czytaniu fragmentów tego arcydzieła podczas ognisk widzimy spoiwo naszych spływów.
A co do tytułu spływów, to gdy kształtowała się ich idea, w „Pomeranii” Edmund Szczesiak publikował cykl reportaży pt. „Śladami Remusa”. Nadaliśmy ten tytuł rodzącym się naszym spływom. Pierwotnie krótszy, uzupełniliśmy o słowo „kaszubski”, co wnioskował dr inż. Benedykt Karczewski, wówczas I wicedyrektor Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana.
Przez pierwszych pięć lat głównym organizatorem spływu była redakcja „Pomeranii”, a współorganizatorem Klub Kajakowy Wodniak (zapewniał kajaki). Jesienią 1990 roku powstał Klub Turystyczny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Wanożnik, który przejął rolę głównego organizatora spływu, czyniąc z niego swoją sztandarową imprezę. Współorganizatorami pozostawali przez kolejne 20 lat redakcja „Pomeranii” i klub Wodniak (przekształcony z czasem w Stowarzyszenie Kajakowe Wodniak). W latach 2011-213 organizacją spływu zajmowało się, na zlecenie Wanożnika, Biuro Turystyki Kwalifikowanej i Aktywnego Wypoczynku Glada. Obecnie organizatorem jest wyłącznie Klub Turystyczny ZKP Wanożnik. Przygotowaniami zajmuje się Komitet Organizacyjny. Redakcja "Pomeranii" sprawuje patronat prasowy.
 
Janusz Kowalski, inicjator spływu
FORMUŁA NASZYCH SPŁYWÓW
Kaszubskie spływy kajakowe „Śladami Remusa” są imprezami turystyczno-kulturalnymi trwającymi obecnie od pierwszej soboty lipca do następnej niedzieli, a prowadzącymi kolejno następującymi trasami:
Wdą od Lipusza w powiecie kościerskim do Błędna w gminie Osiek pow. starogardzkiego;
Zbrzycą i środkową Brdą z Kaszuby (gmina Brusy, pow. chojnicki, woj. pomorskie) aż do Świtu (gmina Cekcyn, pow. tucholski, woj. kujawsko-pomorskie);
Słupią z Sulęczyna w powiecie kartuskim do Słupska;
prawie całe Kółko Jezior Raduńskich w powiecie kartuskim oraz pobliski szlak po trasie: Częstkowo – Czarlina nad jeziorem Wdzydze, w gminie wiejskiej Kościerzyna.
 
ORGANIZATORZY, KOMANDORZY I NAJBARDZIEJ WYTRWALI UCZESTNICY (LATA 1986–2014)
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego: Edmund Szczesiak, Janusz Kowalski, Krzysztof Tersa
Komandorzy: Eugeniusz Gutfrański, Wiktor Chotkowski, Adam Borkowski, Stefan Gorajek, Wojciech Kuc
Uczestnicy największej liczby spływów (alfabetycznie): Eugeniusz Gutfrański, Lucyna Matczyńska, Henryka Mułkowska, Bogusława Piechocka, ks. Roman Skwiercz, Edmund Szczesiak, Alicja Werczyńska, Zbigniew Wójcicki i Anna Zakrzewska.
 
" HYMN"  SPŁYWOWY
 

Na melodię „Cyganeczki”, słowa Edmund Szczesiak             

Śladami Remusa

Od jeziora do jeziora

Płynie gromada wesoła

Czasem rzeką, czasem strugą

Zwykle trasą niezbyt długą

Ref. Śladami Remusa pływamy    od lat

Patronem nam kaszubski obieżyświat

Kaszuby, Kaszuby, Kaszuby to nasz raj

Ten rzeczny, jeziorny, ten nadmorski kraj

 

Nowe trasy wciąż układa

Janusz co mapami włada

On w Remusie zakochany

Szuka śladów nad wodami

Ref. Śladami…

 

Na jeziorze czy na rzece

Bóg ma nas w swojej opiece

Bo ksiądz Roman modły wznosi

O pomyślność dla nas prosi

Ref. Śladami…

 

Najlepsi są ci z Wodniaka

Co pływają od dzieciaka

Z nich najszybciej Guciu śmiga

Niechaj nikt z nim się nie ściga

Ref. Śladami…

 

A wieczorem przy ognisku

To śpiewamy po kaszubsku

Waldek na gitarze gra

Akordeon Marka łka

Ref. Śladami…

 

Lecz najpiękniej Ala śpiewa

Konkurentka dla niej Ewa

Czasem córki swe podmienia

Najwierniejsza spływom Henia

Ref. Śladami…

 

Płyną słowa, płyną dźwięki

Ulatują w dal piosenki

A najgłośniej zwykle grzmi

Piosnka, której refren brzmi

Ref. Ta młoda Cyganka

Co czarne oczy ma

Z jej serca bije smutek

A z oczu płynie łza

Oj ra ra, oj ra ra

Oj ra ra ucha cha!

Ta młoda Cyganka

Co czarne oczy ma

 

Ulubiona to melodia

Teresa ją tu przywiodła

Edek słowa w niej zamienił

I z Remusem ją pożenił

                Ref. Śladami…

 

KLUB TURYSTYCZNY

" WANOŻNIK "

Rok założenia - 1990

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Klub Turystyczny "Wanożnik"
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.