SEKCJA KAJAKOWA
Sztandarową imprezą turystyczną klubu jest Kaszubski Spływ Kajakowy „Śladami Remusa” .
Dziewięciodniowe spływy są prowadzone od 1986 roku cyklicznie jedną z czterech tras: rzekami Wdą, Brdą, Słupią oraz Kółkiem Raduńskim. Uczestników bywa 100-250. W 2011 roku odbył się XXVI spływ „Śladami Remusa” - rzeką Brdą.
Spływ zrodził się w redakcji „Pomeranii” według pomysłu Janusza Kowalskiego, zainspirowanego cyklem reportaży „Śladami Remusa” Edmunda Szczesiaka, publikowanym w „Pomeranii”.
Spływy przygotowuje obecnie Komitet Spływowy pod kierunkiem Edmunda Szczesiaka. Natomiast jego prowadzenie zlecane jest profesjonalnej firmie GLADA. Jej właściciel Stefan Gorajek od 2011 pełni funkcję komandora .(Więcej o tym spływie w zakładce Spływ Śladami Remusa ).
Ponadto są organizowane spływy weekendowe na rzekach pomorskich i innych w kraju oraz za granicą (Białoruś, Chorwacja, Finlandia, Litwa, Norwegia).
SEKCJA KOLARSKA
Krajoznawcze rajdy i wycieczki kolarskie po Kaszubach dla członków Klubu zapoczątkował i przez pierwsze 10 lat prowadził Bernard Hinz, m.in. tygodniowe rajdy „Stegną Czorlińskiego”, przemienione później w rajdy „Strądem Bołtu” (Brzegiem Bałtyku), w których uczestniczyło od 40 do 70 osób.
Następne wycieczki weekendowe na rowerach organizowała przez kilka lat Ewa Milewska, kontynuując odcinki tras ‘Stegna Czarlinscziego”, organizując też wycieczki rowerowe dla młodych do Szwecji.
Wycieczki na południu Kaszub i w Borach organizowali Zdzisława i Michał Zabiełłowie.
Ostatnio 1 lub 2 dniowe krajoznawcze wycieczki kolarskie po okolicach Kaszub prowadzą Joanna i Krzysztof Tersowie.
Nadmienić należy, że więcej niż połowa spływów „Śladami Remusa” miała charakter interdyscyplinarny, w tym od kilkunastu do powyżej 20 osób uczestniczyło na rowerach trasami wzdłuż spływanych rzek – na czele z Bernardem Hinzem, później Januszem Granatowiczem, a ostatnio Sławomirem Klasem.
SEKCJA KRAJOZNAWCZA
Zwiedzanie zabytków Gdańska i Trójmiasta dla klubowiczów organizował od początku Marek Chomicki, jeden z liderów przewodników miejskich. Po nim krajoznawstwo miast pomorskich kontynuowali Roman Kensik wraz z Wiktorem Chotkowskim, poprzez wycieczki do miast lewo i prawobrzeżnych dolnej Wisły, oraz Bogusława Piechocka, organizując zwiedzanie Bydgoszczy i innych miast południowego Pomorza.
Ponadto Bernard Hinz zapoczątkował krajoznawczy konkurs fotograficzny, który kontynuowali następni prezesi klubu, a jego coroczne podsumowanie odbywało się na posezonowych spotkaniach członków tego klubu.
Krajoznawcze wycieczki piesze organizujemy również w ramach dorocznych spotkań jesiennych i zimowych członków klubu.
Ostatnio nawiązaliśmy współpracę z Pomorską Komisją Krajoznawczą PTTK i uczestniczymy w Pomorskich Sejmikach Krajoznawczych.
SEKCJA MOTOCYKLOWA
Z inicjatywy Włodzimierza Dawidowskiego i jego zmotoryzowanych kolegów, z Wejherowa i okolic, powstała kilkunastoosobowa grupa motocyklowa, którzy po rozmowach z Prezesem ZKP Łukaszem Grzędzickim i obecnym Prezesem Klubu Bernardem Hinzem, zadeklarowali przystąpienie do naszego Klubu.
Zarząd Klubu jednogłośnie zaakceptował ich przynależność do nas, a pierwszej prezentacji programowej ta Sekcja dokonała na posiedzeniu Rady Naczelnej ZKP w Pelplinie 11.06.11 r., demonstrując również swoje motocykle i stroje z symboliką klubową i zrzeszeniową.
W pierwszym roku swego zorganizowania odbyli wiele rajdów, w tym sztandarowy Klubu „Wkól Kaszeb na kołach”, przy wsparciu aktualnego Prezesa Bernarda Hinza. Uczestniczyli w tym rajdzie również zaproszeni koledzy z Warszawy i Mazowsza.
Dynamiczna działalność tej Sekcji wpłynie ożywiająco na dalszą działalność Klubu, jak również uświetni swoim udziałem niejedną imprezę Zrzeszeniową,.
|
KLUB TURYSTYCZNY " WANOŻNIK "
Rok założenia - 1990 |
|
||