Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Niebawem kiermasz książek w Toruniu
Nie znaleziono zdjecia
Oficjalny plakat Kiermaszu.
Coroczna impreza mająca za zadanie promować wydawnictwa regionalne dotyczące Pomorza Wschodniego i Zachodniego, Warmii, Mazur, Powiśla i województwa kujawsko-pomorskiego odbędzie się na parterze Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.
Na piętrze zostanie zaprezentowana wystawa „Pomorze Nadwiślańskie. Regionalizmy znad Dolnej Wisły.”, która została przygotowana przy współpracy oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego usytuowanych w dolinie Wisły.
 
Na Kiermasz zgłosili się wydawcy z Pomorza Gdańskiego, Mazur i województwa kujawsko-pomorskiego: Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie i jej sekcja wydawnicza Kociewski Kantor Edytorski, Towarzystwo Miłośników Torunia, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, Oficyna Wydawnicza "Retman" z Dąbrówna, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Wydawnictwo STOTOM z Torunia i Toruński Antykwariat Księgarski, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, SOP Oświatowiec w Toruniu Sp. z o.o., Wydawnictwo Region z Gdyni, Wydawnictwo Adam Marszałek, Gdański Kantor Wydawniczy, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska i Wydawnictwo Naukowe UMK. Na stoisku Wydawnictwa ZKP będzie też można nabyć publikacje Instytutu Kaszubskiego. W promocyjnych cenach będzie można zakupić wartościowe wydawnictwa, które nierzadko trudno znaleźć w księgarniach.
 
Po wypełnieniu ankiety przy stoisku organizatora Kiermaszu będzie można otrzymać bezpłatnie najnowszy numer "Tek Kociewskich". Do rozdysponowania będzie 50 egzemplarzy czasopisma. Wybrane publikacje, które znajdą się w ofercie wydawców podczas Kiermaszu będzie można otrzymać gratis.
 
Podczas imprezy rozdane zostanie 12 płyt z kaszubską muzyką pop. Każde pierwsze trzy osoby, które zgłoszą się do stoiska organizatora Kiermaszu dokładnie o godzinie 11.30, 13.00, 15.00 i 16.30 i wypełnią anonimową ankietę, otrzymają najnowszą płytę zespołu Damroka lub płytę zawierającą utwory najbardziej znanych rokowych zespołów kaszubskich. Płyty nieodebrane o wyznaczonej godzinie przechodzą do puli płyt wydawanych o kolejnej godzinie. Pierwszeństwo w odbiorze płyt będą miały osoby, które podadzą hasło, które zostanie niebawem ogłoszone na profilu facebookowym Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej. 
 
Oficjalne otwarcie V Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej przewidziane jest na godz. 11.00, a pierwszą imprezą towarzyszącą targom będzie spotkanie z dr Sylwią Grochowiną (UMK), autorką książki "„Toruński Holokaust”. Losy żydówek z podobozu KL Stutthof o nazwie Baukommando Weichsel (ot Thorn) w świetle relacji i wspomnień ocalałych ofiar i świadków". Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 11.30. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo TNT, Wydawnictwo Naukowe UMK i Muzeum Stutthof.
Kolejnymi imprezami w ramach Kiermaszu będą: 
godz. 13.15 - Spotkanie z prof. Andrzejem Saksonem (Uniwersytet Adam Mickiewicza i Instytut Zachodni Poznań) połączone z promocją jego najnowszej książki "Dziedzictwo Prus Wschodnich. Socjologiczne i historyczne studia o regionie." Publikacja ukaże się jako 29. tom serii "Moja Biblioteka Mazurska" Oficyny Wydawniczej „Retman” z Dąbrówna. Spotkanie z autorem poprowadzi red. Waldemar Mierzwa.
godz. 15.00 -  "W stronę terp, kanałów i grobli. Menonici i olędrzy w Dolinie Dolnej Wisły". Dyskusja z udziałem dr Michała Targowskiego i mgr Anny Maślak z Muzeum Etnograficznego w Toruniu
Spotkanie będzie okazją do promocji wydanej w końcu 2016 r. przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu polskiej edycji monografii amerykańskiego historyka, Petera J. Klassena, "Menonici w Polsce i Prusach w XVI-XIX w." oraz opublikowanej przez Fundację ANRO pracy zbiorowej "Olędrzy - osadnicy znad Wisły. Sąsiedzi bliscy i obcy".
Goście spotkania wyjaśnią, czym różnią się menonici od olędrów, zastanowią się nad wartością ich materialnego i niematerialnego dziedzictwa a także opowiedzą o planach związanych z ochroną i popularyzacją zabytków kultury olęderskiej w Chrystkowie koło Świecia oraz w Olęderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce. Spotkanie poprowadzi dr Rafał Kleśta-Nawrocki z Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.
 
Wstęp na V Toruński Kiermasz Książki Regionalnej i imprezy towarzyszące jest wolny. 

KONTAKT:

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Oddział w Toruniu

ul. Gagarina 13

87-100 Toruń

e-mail: torun@kaszubi.pl

 

 

RACHUNEK BANKOWY:
Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Toruniu
ul. Wały Gen. Sikorskiego 15
78 2030 0045 1110 0000 0314 9940

(wysokość składek członkowskich -

30 zł osoby pracujące, 15 zł studenci i emeryci)

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Toruń
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.