Fot. Dariusz Majkowski
W IV Toruńskim Kiermaszu Książki Regionalnej wzięło udział 19 wystawców nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale również z pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. Na Kiermaszu swoją bogatą ofertę publikacji regionalnych na parterze i piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej prezentowały wydawnictwa, muzea, biblioteki i fundacje tj.: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie i jej sekcja wydawnicza Kociewski Kantor Edytorski, Towarzystwo Miłośników Torunia, Księży Młyn Dom Wydawniczy z Łodzi, Wydawnictwo Region z Gdyni, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej z Torunia, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, Wydawnictwo Oskar Sp. z o. o. z Gdańska, Oficyna Wydawnicza "Retman" z Dąbrówna, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, SOP Oświatowiec w Toruniu Sp. z o.o., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, Wydawnictwo JASNE, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Tucholi, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Machina Druku z Torunia. Obecnych było także kilku autorów oferowanych książek.
Na wysokim poziomie stały imprezy towarzyszące IV Toruńskiemu Kiermaszowi Książki Regionalnej. W trakcie Debaty Pomorskiej swoje zdanie na temat szeroko rozumianego Pomorza i pomorskości wypowiadali najwięksi znawcy regionu Honorowy Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski, Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego prof. Miloš Řeznik i prof. Szczepan Wierzchosławski z Instytutu Historii PAN. Uwagę uczestników Kiermaszu przyciągnęły także promocje autorskie książek prof. Janusza Małłka, prof. Grzegorza Jasińskiego oraz dyskusja na temat promowanej książki Bożeny Stelmachowskiej „Rok obrzędowy na Pomorzu”. Rozmowa o publikacji toczyła się pomiędzy Dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Toruniu drem Hubertem Czachowskim i Aleksandrą Paprot z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która przygotowała drugie wydanie książki wybitnej toruńskiej etnograf prof. Stelmachowskiej. Podczas Kiermaszu rozdawane były ulotki z programem imprez towarzyszących. Osobom, które podczas wydarzenia wypełniły ankiety rozdano ok. 40 egzemplarzy najnowszego numeru czasopisma „Teki Kociewskie”.
Czwarta edycja Kiermaszu przyciągnęła 60,8 % nowych uczestników, a pozostali wrócili do nas ponownie. Z ankiety przeprowadzonej podczas imprezy wynika, że trochę więcej niż połowa jej uczestników mieszka w Toruniu. Odsetek osób obecnych na wydarzeniu i zamieszkujących poza Toruniem wyraźnie się zwiększył w porównaniu z trzecią edycją Kiermaszu. Świadczy to o tym, że impreza nabiera coraz bardziej regionalnego charakteru. IV Toruński Kiermasz Książki Regionalnej bardzo dobrze lub dobrze oceniło 88% ankietowanych, obecnych na wydarzeniu. Uczestnicy Kiermaszu najlepiej ocenili ofertę wydawców (72,5%), następnie organizację Kiermaszu (47%) i imprezy towarzyszące (29,4%). Udział w czwartej edycji Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej zadeklarowało 88% osób, które wypełniły ankiety podczas trwania imprezy.
Relacja z IV Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej ukazała się m.in. w programie informacyjnym Aktualności Toruńskie w TVK Toruń i na antenie studenckiego Radia Sfera z Torunia. Nagrania telewizyjne wszystkich imprez towarzyszących Kiermaszowi są już dostępne na stronie internetowej TV UMK.