Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kiermasz książek regionalnych
Nie znaleziono zdjecia
Fot. Dariusz Majkowski

W IV Toruńskim Kiermaszu Książki Regionalnej wzięło udział 19 wystawców nie tylko z województwa kujawsko-pomorskiego, ale również z pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i łódzkiego. Na Kiermaszu swoją bogatą ofertę publikacji regionalnych na parterze i piętrze Biblioteki Uniwersyteckiej prezentowały wydawnictwa, muzea, biblioteki i fundacje tj.: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie i jej sekcja wydawnicza Kociewski Kantor Edytorski, Towarzystwo Miłośników Torunia, Księży Młyn Dom Wydawniczy z Łodzi, Wydawnictwo Region z Gdyni, Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej z Torunia, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, Wydawnictwo Oskar Sp. z o. o. z Gdańska, Oficyna Wydawnicza "Retman" z Dąbrówna, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, SOP Oświatowiec w Toruniu Sp. z o.o., Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży, Wydawnictwo JASNE, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Tucholi, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Machina Druku z Torunia. Obecnych było także kilku autorów oferowanych książek.

 

Na wysokim poziomie stały imprezy towarzyszące IV Toruńskiemu Kiermaszowi Książki Regionalnej. W trakcie Debaty Pomorskiej swoje zdanie na temat szeroko rozumianego Pomorza i pomorskości wypowiadali najwięksi znawcy regionu Honorowy Prezes Instytutu Kaszubskiego prof. Józef Borzyszkowski, Dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego prof. Miloš Řeznik i prof. Szczepan Wierzchosławski z Instytutu Historii PAN. Uwagę uczestników Kiermaszu przyciągnęły także promocje autorskie książek prof. Janusza Małłka, prof. Grzegorza Jasińskiego oraz dyskusja na temat promowanej książki Bożeny Stelmachowskiej „Rok obrzędowy na Pomorzu”. Rozmowa o publikacji toczyła się pomiędzy Dyrektorem Muzeum Etnograficznego w Toruniu drem Hubertem Czachowskim i Aleksandrą Paprot z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która przygotowała drugie wydanie książki wybitnej toruńskiej etnograf prof. Stelmachowskiej. Podczas Kiermaszu rozdawane były ulotki z programem imprez towarzyszących. Osobom, które podczas wydarzenia wypełniły ankiety rozdano ok. 40 egzemplarzy najnowszego numeru czasopisma „Teki Kociewskie”.

 

Czwarta edycja Kiermaszu przyciągnęła 60,8 % nowych uczestników, a pozostali wrócili do nas ponownie. Z ankiety przeprowadzonej podczas imprezy wynika, że trochę więcej niż połowa jej uczestników mieszka w Toruniu. Odsetek osób obecnych na wydarzeniu i zamieszkujących poza Toruniem wyraźnie się zwiększył w porównaniu z trzecią edycją Kiermaszu. Świadczy to o tym, że impreza nabiera coraz bardziej regionalnego charakteru. IV Toruński Kiermasz Książki Regionalnej bardzo dobrze lub dobrze oceniło 88% ankietowanych, obecnych na wydarzeniu. Uczestnicy Kiermaszu najlepiej ocenili ofertę wydawców (72,5%), następnie organizację Kiermaszu (47%) i imprezy towarzyszące (29,4%). Udział w czwartej edycji Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej zadeklarowało 88% osób, które wypełniły ankiety podczas trwania imprezy.

 

Relacja z IV Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej ukazała się m.in. w programie informacyjnym Aktualności Toruńskie w TVK Toruń  i na antenie studenckiego Radia Sfera z Torunia. Nagrania telewizyjne wszystkich imprez towarzyszących Kiermaszowi są już dostępne na stronie internetowej TV UMK.

KONTAKT:

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

Oddział w Toruniu

ul. Gagarina 13

87-100 Toruń

e-mail: torun@kaszubi.pl

 

 

RACHUNEK BANKOWY:
Bank BGŻ BNP Paribas S.A. Oddział w Toruniu
ul. Wały Gen. Sikorskiego 15
78 2030 0045 1110 0000 0314 9940

(wysokość składek członkowskich -

30 zł osoby pracujące, 15 zł studenci i emeryci)

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Toruń
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.