Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Uczcili Młodokaszubów

Zobowiązaliśmy się, by w ramach obchodów Roku Młodokaszubów przybliżyć mieszkańcom naszej gminy sylwetki i życiorysy wybitnych działaczy młodokaszubskich z ziemi lesockiej. W Gminie Szemud i okolicach urodziło się kilku póżniejszych przedstawicieli rodzącego się ponad sto lat temu ruchu. Byli to między innymi ks. Edmund Rozczynialski, ks. Leon Heyke, bracia Bieszk i Stefan Dąbrowski. Ich postacie w sposób szczególny staraliśmy się przybliżyć mieszkańcom gminy, członkom Zrzeszenia oraz czytelnikom „Lesoka”. Od drugiego numeru miesięcznika „Lesok”, na naszej zrzeszeniowej stronie zamieszczaliśmy logo Roku Młodokaszubów i przybliżaliśmy dokonania tych działaczy.

Aby uczcić ludzi związanych z Towarzystwem Młodokaszubów wzięliśmy udział w Zjeździe Kaszubów, który w tym roku odbył się w Sopocie. Nasza liczna reprezentacja (dwa autokary), podczas przemarszu z kościoła na molo, z zadumą przystanęła przy tablicy upamiętniającej założenie Towarzystwa.

W Donimierzu znajduje się obelisk, poświęcony Stefanowi Dąbrowskiemu. Jego osoba w sposób szczególny była opisywana w „Lesoku”. W sierpniu na apel prezesa spotkaliśmy się przed tym obeliskiem, złożyliśmy kwiaty i wspominaliśmy tego działacza.

W kościele parafialnym w Kielnie znajdują się tablice upamiętniające ks.Leona Heyke i Braci Bieszk. Kościół niedawno przechodził gruntowny remont i na ten czas tablice zostały zdjęte. W tym czasie dokonaliśmy ich renowacji. W czasie kaszubskiej  mszy świętej w październiku 2012 r. w obecności prezesa ZG ZKP Łukasza Grzędzickiego, ksiądz proboszcz Franciszek Rompa z wielką atencją i czcią dokonał ponownego poświęcenia tych pięknych tablic.

 

W ramach obchodów Roku Młodokaszubów odbyło się też kilka spotkań naszych członków skupionych w kołach Warzno, Szemud i Łebno. Podczas spotkania w  Szemudzie wykład o Młodokaszubach wygłosił Bogusław Breza a w Łebnie Tomasz Fopke.

Gminna Biblioteka Publiczna w Szemudzie nosi imię ks. Leona Heyke i obchodziła w tym roku jubileusz 20-lecia nadania imienia. Z tej okazji przygotowano specjalna publikację poświęconą patronowi biblioteki, której wydawcą jest nasz oddział.

W imieniu realizatorów projektu gminnego

Eugeniusz Walkusz

 

ODDZIAŁ SZEMUD

 

Siedziba:

Spotykamy się w Urzędzie Gminy

Szemud

DANE PREZESA

Zenon Hewelt

hewelt.zenon@gmail.com

zkpszemud@gmail.com

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Szemud
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.