Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
RELACJA Z KONFERENCJI NAUKOWEJ
Nie znaleziono zdjecia

RELACJA Z ODBYTEJ NA WYDZIALE FILOLOGICZNYM UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO OGÓLNOPOLSKIEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ NA TEMAT

„Język, literatura i edukacja kaszubska”

 

     W dniach 23-24 maja 2013 roku w siedzibie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa na temat „Język, literatura i edukacja kaszubska”. Pomysł jej zorganizowania wyszedł ze strony Szczecińskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zadanie to zostało zrealizowane przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Patronat honorowy nad konferencją objął Instytut Kaszubski w Gdańsku, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urząd Miasta Szczecina.

     Konferencja była ostatnim punktem zorganizowanego przez Szczeciński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego V Dnia Kaszubskiego w Szczecinie.

      Konferencję otworzyła prodziekan Wydziału Filologicznego US dr Adrianna Seniów. Następnie przybyłych gości powitali: dr hab. Danuta Stanulewicz, prof. UG – która przygotowała merytoryczną stronę konferencji oraz dr Ryszard Stoltmann, prezes Szczecińskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, który podkreślił symboliczne znaczenie oraz potrzebę wszelkich działań promujących język i kulturę kaszubską na Pomorzu Zachodnim w  kontekście kilkusetletniej obecności na tych ziemiach ludności słowiańskiej – kaszubskiej. Nakreślił również historię powstania przed dziewiętnastoma latami oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szczecinie oraz przedstawił jego działalność.

    Zaproszenie na konferencję przyjęli wybitni literaturoznawcy, językoznawcy, historycy, teatrolodzy, znawcy mediów kaszubskich, także studenci i doktoranci; z wielu ośrodków naukowych w Polsce (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Gdański, Akademia Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Szczeciński) oraz dr Lechosław Jocz, sorabista z uniwersytetu w Lipsku, a także przedstawiciele Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku oraz Rady Języka Kaszubskiego.

   Konferencji towarzyszyła wystawa książki kaszubskiej przygotowana przez Szczeciński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

      W czasie dwudniowych obrad wygłoszono 18 referatów. Pierwsze wystąpienia należały do wybitnych znawców kaszubszczyzny: prof. Hanny Popowskiej-Taborskiej, która opisała kaszubskie dziedzictwo leksykalne oraz prof. Jerzego Tredera, który przekonywał o istnieniu filologii kaszubskiej. Ponadto wystąpili: prof. Adela Kuik-Kalinowska, prof. Danuta Stanulewicz, prof. Zygmunt Szultka, prof. Marek Cybulski, prof. Bogdan Burdziej, prof. Tadeusz Linkner, prof. Daniel Kalinowski, dr Iwona Bielińska-Gardziel, Marika Jelińska, dr Lechosław Jocz, mgr Adam Łuczyński, dr Dušan-Vladislav Paždjerski oraz dr Justyna Pomierska.

     Spotkanie naukowe poświęcone językowi, literaturze i edukacji kaszubskiej zorganizowano w Szczecinie po raz pierwszy i od razu zostało bardzo dobrze przyjęte. Cieszyło się ono dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta i regionu Pomorza Zachodniego. W związku z tym organizatorzy konferencji złożyli wstępną deklarację, że kolejne spotkanie poświęcone językowi Kaszubów odbędzie się za dwa lata.

    Pokłosiem konferencji będzie publikacja książkowa, w której znajdą się referaty wygłoszone w czasie obrad oraz przesłane organizatorom konferencji przez naukowców, którzy nie mogli wziąć w niej udziału.

      Szersza relacja z konferencji ukaże się w kolejnym numerze „Pomeranii”.

 

Otwarcie konferencji przez panią prodziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego dr Adriannę Seniów.

Powitanie uczestników przez współorganizatorkę konferencji prof. Danutę Stanulewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Inauguracja konferencji. W pierwszym rzędzie referenci: prof. Hanna Popowska-Taborska (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk) oraz prof. Jerzy Treder (Uniwersytet Gdański). W drugim rzędzie (od lewej): prof. Jolanta Ignatowicz-Skowrońska (dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego) oraz prof. Dorota Kozaryn (wicedyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego). 

Dr Justyna Pomierska przedstawia informacje o etnofilologii kaszubskiej, nowym kierunku studiów na Uniwersytecie Gdańskim.

 

Od lewej: prof. Jerzy Treder (Uniwersytet Gdański) i prof. Hanna Popowska-Taborska (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk).

Dr Lechosław Jocz, sorabista z Uniwersytetu w Lipsku.

 

Dr Iwona Bielińska-Gardziel przedstawia referat o obrazie rodziny w kaszubszczyźnie.

Bankiet w Willi West-Ende w Szczecinie.

Prof. Marek Cybulski z Uniwersytetu Gdańskiego. Obradom przewodniczy prof. Bogdan Burdziej z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Referat głosi prof. Tadeusz Linkner z Uniwersytetu Gdańskiego.

Głos w dyskusji zabiera prof. Jerzy Treder z Uniwersytetu Gdańskiego.

Wystąpienie mgra Adama Łuczyńskiego, doktoranta na Uniwersytecie Gdańskim.

Prof. Danuta Stanulewicz (Uniwersytet Gdański) głosi referat pt. "Język kaszubski a tożsamość".

Prof. Daniel Kalinowski z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Zdjęcie zbiorowe uczestników konferencji.

ODDZIAŁ SZCZECIN

 Siedziba:
 Książnica Pomorska
 im. Stanisława Staszica
 ul. Podgórna 15/16
 70-205 Szczecin
 tel. 91 48 19 177

 Kontakt:
 Ryszard Stoltmann 
 - wiceprezes 
kaszubi.szczecin@o2.pl

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Szczecin
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.