Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

28 i 29 września 2014 r. Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Szczecinie świętował 20-lecie powstania.
 

 

W ramach obchodów jubileuszu, jak też Roku Gryfa ogłoszonego przez sejmik województwa zachodniopomorskiego z okazji 800. rocznicą pojawienia się tego symbolu na pieczęci w zachowanym dokumencie  historycznym, wystawionym w 1214 r., odbyły się m.in. konferencja historyczna, wernisaże wystaw i odsłonięcie pamiątkowego kamienia, przypominające o kaszubskiej historii miasta.

Obchody rozpoczęły się w niedziele, 28 września, uroczystym spotkaniem członków szczecińskiego Oddziału ZKP.

Fotorelacja ze spotkania.

Głównym punktem kolejnego dnia odchodów (29 września) była konferencja naukowa pt. „Znak Gryfa, Gryfici i ich pomorskie dziedzictwo”, która odbyła się w sali plenarnej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Wśród prelegentów znaleźli się profesorowie Radosław Gaziński, Zygmunt Szultka, Edward Rymar i Cezary Obracht Prondzyński.

Fot. Dariusz Witulski

Fototelacja z konferencji naukowej pt. „Znak Gryfa, Gryfici i ich pomorskie dziedzictwo”.

Tego samego dnia w Szczecinie odbyły się również wernisaże dwóch wystaw. Pierwsza pt. „Pod skrzydłami Gryfa” stanęła w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Fot. Dariusz Witulski

Fotorelacja z wystawy pt. „Pod skrzydłami Gryfa”.

Druga wystawa poświęcona została honorowemu obywatelowi miasta - prof. Gerardowi Labudzie, który jako wybitny mediewista zajmował się m.in. historią Szczecina i dynastii Gryfitów. Wystawę tą można oglądać w Bibliotece Uniwersytetu Szczecińskiego.

Fot. Dariusz Witulski

Fotorelacja z wystawy poświęconej prof. Gerardowi Labudzie.

Ostatnią częścią uroczystości rocznicowych była msza św. w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła, którą odprawił ks. bp. Błażej Kruszyłowicz. Kazanie w języku kaszubskim wygłosił ks. prof. Jan Perszon.

Fot. Dariusz Witulski

Fotorelacja z Mszy św. w katedrze pw. św. Jakuba Apostoła

Obchody jubileuszu 20-lecia oddziału ZKP w Szczecinie zakończyły się odsłonięciem pod szczecińską katedrą pamiątkowego obelisku z napisem  “Na tej ziemi od ok. VI w. przez kilkaset lat mieszkali Kaszubi”.

Fot. Dariusz Witulski

Fotorelacja z odsłonięcia pamiątkowego obelisku.

Pełna relacja z obchodów 20-lecia oddziału ZKP w Szczecinie oraz Roku Gryfa w “Pomeranii” (nr 10 z października 2014 r).

W tym numerze "Pomerani" ukazał się również wywiad z prezesem Oddziału ZKP w Szczecinie dr Ryszarem Stoltmannem.
Pełen tekst wywiadu do pobrania w języku polskim i w języku kaszubskim.

ODDZIAŁ SZCZECIN

 Siedziba:
 Książnica Pomorska
 im. Stanisława Staszica
 ul. Podgórna 15/16
 70-205 Szczecin
 tel. 91 48 19 177

 Kontakt:
 Ryszard Stoltmann 
 - wiceprezes 
kaszubi.szczecin@o2.pl

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Szczecin
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.