Reaktywacja działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Koszalinie. W salce PTTK przy ul. Dworcowej 4/4 18 listopada br. odbyło się spotkanie reaktywacyjne Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Koszalinie. Wśród uczestników zebrania byli działacze dawnego Oddziału ZKP, który z różnych przyczyn losowych od kilku lat nie przejawiał aktywności. Spotkaniu przewodniczył dr Ryszard Stoltmann – prezes Oddziału ZKP w Szczecinie, w skład którego weszła reaktywowana jednostka. Należy podkreślić, że akces do Zrzeszenia zgłosili także społecznicy nie mający kaszubskich korzeni, którzy jednak utożsamiają się z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością naszej Małej Ojczyzny. Swoją motywację przystąpienia do Zrzeszenia wyraził Piotr Kłobuch – nowo wybrany radny miasta i gminy Sianów – słowami: „Spotkałem dziś (16.10.2014 – przyp. Red.) na konferencji "Koszalin w przestrzeni. Przestrzeń w Koszalinie" prawdziwych Kaszubów. Ponieważ cenię Kaszubów za ich przywiązanie do tej pomorskiej ziemi, którą uważam też za własną, dlatego postanowiłem przyłączyć się do nich.”
Spośród obecnych wybrany został zarząd Koła w składzie: przewodniczący - Wacław Nowicki, sekretarz – Grażyna Kościerzyńska-Siekan oraz członkowie: Mieczysław Bojke z Darłowa, Piotr Ginter z Koszalina i Piotr Kłobuch z Węgorzewa. W grupie założycielskiej znaleźli się także: Henryk Gaweł – przewodnik turystyczny, Zygfryd Pałubicki – dawny działacz ZKP, a także prezes Oddziału PTTK Józef Tokarz, który gościnnie udzielił nowo powołanej jednostce tymczasowej siedziby. Zebrani podkreślili, że będą dążyć do przywrócenia w Koszalinie samodzielnego Oddziału ZKP.
Kolejne spotkanie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego odbędzie się 7 stycznia 2015 r. o godz. 16.00 w Archiwum Państwowym w Koszalinie, ul. Marii Curie Skłodowskiej 2. Będzie połączone z zamknięciem wystawy „Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”, która z naszego miasta przeniesiona zostanie do Słupska. Serdecznie zapraszamy przede wszystkim te osoby, których interesuje polsko-słowiańsko-kaszubska przeszłość ziemi koszalińskiej oraz utożsamiają się z tradycjami społeczno-kulturalnymi Pomorza. Wśród innych zadań dla nowej jednostki będzie m.in. organizacja obchodów Dnia Kaszubskiego w Koszalinie 29 października 2015 r. Nadmienić należy, że w tym właśnie dniu przypada 801 rocznica użycia po raz pierwszy pieczęci z wizerunkiem gryfa pomorskiego (czy jak kto woli – kaszubskiego) przez księcia pomorskiego Bogusława II pod aktem nadania osady Koszalin zakonnikom z Białoboków koło Trzebiatowa. Wacław Nowicki |
ODDZIAŁ SZCZECIN
Siedziba:
Kontakt: |
|
||