Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

SZÓSTE DNI KASZUBSKIE w SZCZECINIE
17 maja 2014

Dnia 17 maja 2014 roku nastąpiło otwarcie SZÓSTYCH DNI KASZUBSKICH w Szczecinie. W tym roku z uwagi na ogłoszenie przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego roku 2014 ROKIEM GRYFA  oraz Jubileuszem XX – lecia działalności oddziału w Szczecinie zaplanowano szereg uroczystości i imprez w trakcie całego roku.

Tradycyjnie – od sześciu lat rozpoczęcie dni kaszubskich następuje Mszą św. z liturgią słowa w języku kaszubskim w bazylice pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, którą traktujemy jako świątynię ruchu  kaszubskiego w naszym regionie, wyposażając Ją w elementy kultury kaszubskiej.

Mszę św. sprawowali ks. Krzysztof Tusk i proboszcz ks. dr Aleksander Ziejewski, który wygłosił okolicznościową homilię. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Kaszubski Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca  ,,Słunôszka”.  Specjalnie na tą  uroczystość (już po raz szósty) przybyli Kaszubi z Kartuz na czele z członkiem Zarządu Głównego ZKP  Kazimierzem Formelą.

Na koniec mszy Św. Jej uczestnicy pozowali do ogólnego zdjęcia a następnie udali się do pomieszczeń parafii gdzie odbyło się spotkanie środowiska kaszubskiego, mieszkańców Szczecina . Serwowano kawę, herbatę i przede wszystkim wypieki szczecińskich Kaszubek – smaczne kuchy.

Zespół ,,Słunôszka” miał okazję do zwiedzenia Szczecina. Było trochę o historii miasta, wizyta w reprezentacyjnych miejscach oraz lody na 22 piętrze skąd podziwiano panoramę Szczecina i okolic.

Na scenie Zamku Książąt Pomorskich zespół przedstawił spektakl w ramach koncertu „Pod Skrzydłami Gryfa” prezentując nasze piękne tańce i pieśni kaszubskie. W drugiej części koncertu wystąpił Kaszubski Zespół Folkowy ze Szczecina „Bubliczki”, który rozgrzał licznie przybyłą publiczność. Były tańce i piękna atmosfera.

Następnego dnia, w niedzielę  w Stargardzie Szczecińskim w kościele Św. Ducha  odbyła się msza św. z liturgią słowa w języku kaszubskim. Gospodarzem pobytu zespołu w tym mieście byli członkowie działającego od dwóch lat Koła przy oddziale szczecińskiego ZKP, któremu przewodniczy Zdzisław Kosikowski. Msza św.  kończyła zorganizowany przez Koło  w dniach 12-18 maja Tydzień Kultury Kaszubskiej. Po mszy zespół wykonał kilka tańców  przy aplauzie licznie zgromadzonych mieszkańców Stargardu.

Kolejna odsłona SZÓSTYCH DNI KASZUBSKICH nastąpi 29 września.

 

ODDZIAŁ SZCZECIN

 Siedziba:
 Książnica Pomorska
 im. Stanisława Staszica
 ul. Podgórna 15/16
 70-205 Szczecin
 tel. 91 48 19 177

 Kontakt:
 Ryszard Stoltmann 
 - wiceprezes 
kaszubi.szczecin@o2.pl

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Szczecin
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.