Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

IV DZIEŃ KASZUBSKI w SZCZECINIE

Spotkanie sejmików
Po raz drugi – w przededniu Dnia Kaszubskiego spotkali się samorządowcy nadmorskich województw. W spotkaniu, które poprowadził Przewodniczący Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego dr Marek Tałasiewicz uczestniczyli przedstawiciele sejmiku obu województw, prezes Zarządu Głównego ZKP Łukasz Grzędzicki, prezes szczecińskiego oddziału ZKP dr Ryszard Stoltmann. Omawiano sprawy zacieśnienia współpracy między innymi w dziedzinie planowania przestrzennego na polskich obszarach morskich i przybrzeżnych, wymiany doświadczeń w organizacji metropolitalnej komunikacji komunalnej, rozwiązywanie problemów rewitalizacji terenów po stoczniowych oraz tworzenia stref ekonomicznych. Szczególne miejsce zajęła dyskusja nad współpracą obu województw w sferze dziedzictwa kulturowego – pogłębienie współpracy organizacji pozarządowych, bliższą współpracę instytucji – muzeum, archiwum, książnic.

WIECEJ:

/images/dodatkowe/ZKP Szczecin/spotkanie samorzadowców.pdf

Msza
IV Dzień Kaszubski w Szczecinie rozpoczęto tradycyjnie mszą św. w bazylice p.w. św. Jana Chrzciciela odprawioną również tradycyjnie przez księdza prałata dr Aleksandra Ziejewskiego i księdza Krzysztofa Tuska. Nie zabrakło liturgii w języku kaszubskim. Oprawę muzyczną mszy zapewnił Szczeciński Chór Kameralny pod dyrekcją Ludwiki Mitkiewicz.
Pięknym akcentem podziękowań za gościnność i życzliwość dla ruchu kaszubskiego oraz skłaniającą do głębokiej refleksji homilię wygłoszoną przez proboszcza bazyliki k. dr Aleksandra Ziejewskiego było przekazanie bogato haftowanej we wzory kaszubskie stuły kapłańskiej.

WIECEJ:

/images/dodatkowe/ZKP Szczecin/MSZA ŚWIETA.pdf

Książnica
Po mszy i kilku wspólnych pamiątkowych zdjęciach uczestnicy imprezy przeszli do Książnicy Pomorskiej. Ta największa na Pomorzu Zachodnim biblioteka od lat otwiera swoje podwoje dla uczestników Dni Kaszubskich. W tym roku prezentowano tu wystawę „Z kaszubsko-słowiańskich i polskich losów Pomorza Zachodniego”, przybliżającą dzieje Pomorza od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności. Przewodnikiem po wystawie był dr Paweł Gut, jeden z jej autorów. Niejako tłem tej naukowej ekspozycji była prezentacja haftu kaszubskiego wykonanego przez członkinie klubu „Arka” ze Szczecina. To rękodzieło artystyczne na najwyższym poziomie, tworzone z pasją i zdobywające laury na wielu wystawach. Pobyt w Książnicy zakończyły kuluarowe rozmowy zarówno w języku polskim jak i kaszubskim, które osładzały kuchy wykonane przez szczecińskie Kaszubki.

WIĘCEJ:

/images/dodatkowe/ZKP Szczecin/KSIĄZNICA POM.pdf

Katedra
Proboszcz katedry św. Jakuba Apostoła Jan Kazieczko przywitał zebranych, opowiedział o świątyni i trwających tam aktualnie pracach remontowych oraz związanych z tym niecodziennych wydarzeniach. Chodziło tu o odkrycie niszy, w której znajdowała się kamienna urna. Według dostępnych opisów historycznych mogłaby ona zawierać serce Johanna Carla Gottfrieda Loewe, znanego muzyka i kompozytora związanego wiele lat z naszym miastem. Zebrani wysłuchali koncertu organowego wykonanego specjalnie dla przybyłych uczestników Dnia kaszubskiego.
Głównym punktem wizyty w katedrze było złożenie kwiatów w krypcie, w której spoczywają arcybiskupi Marian Przykucki i Zygmunt Kamiński. Pomodlono się również i złożono kwiaty przed grobowcem książąt pomorskich z dynastii Gryfitów, panującej ponad 500 lat w Księstwie Pomorskim.

WIĘCEJ:

/images/dodatkowe/ZKP Szczecin/KATEDRA.pdf

Zamek
Po raz pierwszy w Szczecinie w ramach Dnia Kaszubskiego zorganizowano kiermasz kaszubski. Na dziedzińcu menniczym Zamku Książąt Pomorskich wystąpił zespół instrumentalno – wokalny STOLEM z Chwaszczyna. Tworzą go artyści, których dewizą jest popularyzowanie niezwykłego folkloru kaszubskiego w pieśni i muzyce. Na dziedzińcu swe kramy rozłożyli twórcy ludowi prezentujący malarstwo na szkle, haft, rzeźbę i rogarstwo. Nad przebiegiem zamkowej imprezy czuwał Zbigniew Jankowski, aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni, tłumacz i popularyzator kultury kaszubskiej. W jego wykonaniu, po kaszubsku zgromadzona widownia usłyszała fragmenty utworów z kanonu literatury polskiej, m.in. Pana Tadeusza a także wiersz A.Fredry „ Wolnoć Tomku w swoim domku”.

WIĘCEJ:

/images/dodatkowe/ZKP Szczecin/FESTYN.pdf

Sesja popularno – naukowa
Ostatnim akcentem IV Dnia Kaszubskiego była sesja popularnonaukowa Młodzi Kaszubi - tradycja i współczesność, której moderatorem był prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski. W zamkowej sali Anny Jagiellonki wysłuchano referatów o ruchu młodokaszubskim i o dzisiejszych młodych Kaszubach. Teksty artykułów zaprezentowano w części III.

WIĘCEJ:

/images/dodatkowe/ZKP Szczecin/SESJA POPOŁUDNIOWA.pdf

Zakończenie
Na zakończenie, za udział w imprezie podziękował wszystkim dr Ryszard Stoltmann, prezes Oddziału szczecińskiego ZK-P i zaprosił wszystkich na V Dzień Kaszubski w 2013 r.

 

ODDZIAŁ SZCZECIN

 Siedziba:
 Książnica Pomorska
 im. Stanisława Staszica
 ul. Podgórna 15/16
 70-205 Szczecin
 tel. 91 48 19 177

 Kontakt:
 Ryszard Stoltmann 
 - wiceprezes 
kaszubi.szczecin@o2.pl

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Szczecin
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.