Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Czytanie Tuwima
Nie znaleziono zdjecia
Tuwim

4 grudnia w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 1 w Sopocie, doszło do pierwszej praktycznie publicznej prezentacji, świeżo wydanych przez gdańskie wydawnictwo Oskar, najpopularniejszych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima, w przekładzie na język kaszubski. 

Spotkanie poprowadziła Violetta Jankowska z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, które równolegle wydało płytkę z  kaszubskim przekładem wierszy Tuwima.  Sopockie dzieci w przygotowanej inscenizacji, recytowały i wyśpiewywały doskonale im znane: ”Lokomotywę”, „Rzepkę” czy niefrasobliwego „Grzesia”, który szedł przez wieś. Jak brzmią popularne strofy w języku kaszubskim, mogły się dzieci przekonać dzięki autorowi przekładu Tomaszowi Fopke, który opowiedział także o pracy nad tłumaczeniem i związanymi z tym językowymi problemami.

Spotkanie zakończył „Spóźniony słowik” w kaszubskiej interpretacji Gabrieli Iwan, pani prezes sopockiego Oddziału. Audytorium, złożone z ok. 200 młodych miłośników Tuwima, z zaciekawieniem słuchało nieznanej im dotąd mowy.

Czytanie Tuwima zorganizowane zostało przez Oddział ZKP w Sopocie, przy wielkim zaangażowaniu dyrekcji i kadry nauczycielskiej Szkoły Podstawowej nr 1. A przy okazji czytania Tuwima, wiele mówiono o kaszubskich korzeniach sopockich rodzin.  

 

ZKP Oddział Sopot

Siedziba:

     Biblioteka Sopocka      im. Józefa Wybickiego

                                         ul. Obrońców      Westerplatte 16    81-706 Sopot

email: zkpsopot@gmail.com

 

 


 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Sopot
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.