Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
10-lecie
Nie znaleziono zdjecia
SOPOT
 
Msza dziesięciolecia
 
Minęło dziesięć lat od pierwszej sopockiej mszy Świętej z liturgią słowa w języku kaszubskim. Inicjatywa należała do działaczy Klubu Kaszubów w Sopocie, ale jej powodzenie to już także zasługa  ówczesnego Dziekana Sopotu, księdza prałata Stanisława Dułaka. Ten pochodzący     z Rumii kapłan, o głęboko zakorzenionym poczuciu kaszubskiej tożsamości,  natychmiast podjął inicjatywę, wskazał datę i odtąd sopockie msze odprawiane są w niezmiennym terminie – trzecia niedziela miesiąca, godz. 15.00, kościół  pw. Św. Michała Archanioła.
Ksiądz Stanisław , wprawdzie wyrósł w tradycji języka kaszubskiego i był kaznodzieją wybitnym, początkowo nie zdecydował się wygłosić kazania po kaszubsku. Poprosił, głoszącego już słowo Boże po kaszubsku w kościele Św.Jana w Gdańsku, księdza Waldemara Naczka        o kaznodziejskie wsparcie. I tak się zaczęło – był czerwiec roku 2003.
Te comiesięczne spotkania bardzo zintegrowało sopocką kaszubską społeczność, trzecia niedziela miesiąca stała się żelazną datą także dla wielu naszych przyjaciół z zaprzyjaźnionych Oddziałów ZKP. A  kazania ks. Stanisława zyskały uznanie na Kaszubach. 
  
 Wcześniej, ksiądz Stanisław, wspólnie zresztą z prezydentem miasta Jackiem Karnowskim       i grupą  sopockich Kaszubów, powołali lokalną strukturę Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Klub Kaszubów, który w 2003 roku przekształcony został w Oddział. Ostatnią mszę ks. Stanisław Dułak odprawił w styczniu 2012 roku, po niej odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe. Okazało się, że było to również pożegnanie z naszym kaszubskim duszpasterzem. Niespodziewana śmierć ks. Stanisława w marcu 2012 roku sprawiła, że groziło nam zerwanie tradycji kaszubskich mszy w Sopocie. Prośba o wsparcie, z którą zwróciliśmy się do ks. Leszka Jażdżewskiego została przyjęta. Już drugi rok, w tradycyjnym terminie – trzecią niedzielę miesiąca – msze święte z kaszubską liturgią słowa kontynuowane są w sopockim kościele pw. Św. Michała Archanioła. W mszy dziesięciolecia, odprawionej przez ks. Leszka, przy muzyce      i śpiewie niezrównanej Oli Białk, uczestniczyli najwierniejsi związani z naszą sopocka kaszubską wspólnotą, z prezydentem miasta Jackiem Karnowskim.     
 

 

ZKP Oddział Sopot

Siedziba:

     Biblioteka Sopocka      im. Józefa Wybickiego

                                         ul. Obrońców      Westerplatte 16    81-706 Sopot

email: zkpsopot@gmail.com

 

 


 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Sopot
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.