Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Kalendarium (w trakcie uzupełniania)

> 23 maja 2001r. - zebranie założycielskie - powołanie,z inicjatywy prezydenta Jacka Karnowskiego, Klubu Kaszubów w Sopocie, podległego Oddziałowi ZKP w Gdańsku. Pierwszą przewodniczącą została Regina Kaliszewska.

> 2003 r. - po przeprowadzeniu się pani Reginy Kaliszewskiej do Wejherowa, tymczasowym przewodniczącym Koła został Aleksander Gosk.

 Utworzenie Oddziału ZKP w Sopocie. Pierwszym prezesem został Aleksander Gosk

> 4 czerwca 2003 r. - organizacja debaty "Kaszuby w Unii, Unia na Kaszubach" z udziałem Donalda Tuska (wicemarszałek Sejmu), Prof. Brunona Synaka ( przewodniczący sejmiku woj. pomorskiego), prof. Edmunda Wittbrodta (senator RP), Jacka Karnowskiego (prezydent Sopotu) - moderator Aleksander Gosk

> 22 czerwca 2003 r. - pierwsza sopocka msza święta z liturgią słowa w języku kaszubskim w kościele pw. Św.Michała Archanioła. Mszę celebrował proboszcz i dziekan sopocki, ks.prałat Stanisław Dułak, kazanie wygłosił ks. Waldemar Naczk. Od tamtego dnia msze kaszubskie w Sopocie odbywały się regularnie w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 15.00. Wielokrotnie msze uświetniał udział regionalnych zespołów kaszubskich.

> 5 marca 2005 r. - gościnne wystawienie Pierwszej Kaszubskiej Pasji w kościele pw. Św.Michała Archanioła - 5 chórów, 140 śpiewaków.

> 11 marca 2005 r. - Oddział zyskuje osobowość prawną

> 29 września 2005 r. - wniosek Oddziału do Rady Miasta Sopotu o uczczenie pamięci ks. Franciszka Gruczy poprzez nazwanie jego imieniem ulicy bądź skweru w Sopocie (dziś imię Księdza nosi skwer przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w którym Franciszek Grucza był proboszczem w latach 1946-1983, i gdzie został pochowany).

> 19-21 sierpnia 2006 r. - udział sopockiego Oddziału w kaszubskiej pielgrzymce do Zakopanego i mszy na Giewoncie, z okazji 105-lecia krzyża na szczycie.

> 10 lstopada 2007 r. - VI Kaszubskie Dyktando odbyło się w Zespole Szkół nr 3 w Sopocie. Po raz pierwszy, obok tytułów Mistrzyń i Mistrzów kaszubskiej pisowni, tytułem Arcymistrza, uhonorowano najlepszego w rywalizacji zwycięzców dotychczasowych edycji Dyktanda.

> 13 października 2010 r. - prezesem Oddziału wybrano Gabrielę Iwan

> 18 czerwca 2011 r. - sopocki duszpasterz Kaszubów, ks.prałat Stanisław Dułak wyróżniony "Srebrną Tabakierą Abrahama" - nagrodą Oddziału ZKP w Gdyni.

> 9 marca 2012 r. - umiera w Gdańsku-Oliwie nasz duszpasterz, ks. prałat Stanisław Dułak. Pochowany 16 marca na oliwskim cmentarzu.

> 23 kwietnia 2012 r. - zawiązał się społeczny komitet uhonorowania ks.prałata Stanisława Dułaka wmurowaniem pamiatkowej tablicy w kościele pw.Św.Michała Archanioła.

 

 

ZKP Oddział Sopot

Siedziba:

     Biblioteka Sopocka      im. Józefa Wybickiego

                                         ul. Obrońców      Westerplatte 16    81-706 Sopot

email: zkpsopot@gmail.com

 

 


 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Sopot
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.