Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Wróżby andrzejkowe po kaszubsku
Nie znaleziono zdjecia
Zdjęcie: Małgorzata Drutkowska

 

 

Wróżenie z ziaren owsa czy wykrzykiwanie przed chatą imienia swojego wybranka to tylko niektóre wróżby zaprezentowane przez uczennice języka kaszubskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku 10 listopada w siedzibie słupskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Słupsku.

 

            Po mszy świętej z kaszubską liturgią słowa w kościele pw. Św. Jacka, jak co kwartał, odbyło się spotkanie słupskich Zrzeszeńców. Przy kawie i kuchu członkowie Zrzeszenia mogli obejrzeć krótkie przedstawienie andrzejkowe, którego celem było zaprezentowanie starodawnych kaszubskich zwyczajów związanych z wróżeniem na Kaszubach.

Uczennice języka kaszubskiego z SP2 w składzie: Zuzanna Brozis, Katarzyna Reichert, Julia Niewiarowska, Patrycja Dąbrowska i Aleksandra Kobylińska wcieliły się w postaci (nie)zwyczajnej rodziny kaszubskiej z Łąkiego. Trzy nastoletnie siostry marzyły, by poznać imiona swoich przyszłych mężów i dowiedzieć się, kiedy nastąpi wymarzony ślub. Ich starka (babcia) pokazała im wróżby, których nauczyła ją niegdyś jej  babcia.

Dawniej na Kaszubach wróżono z ziaren owsa – do miski z wodą dziewczę wrzucało dwa ziarna – jedno z włoskiem, które symbolizowało chłopca, drugie zaś, oczyszczone, symbolizujące dziewczę. Jeśli ziarna w wodzie złączyły się, wróżyło rychły ślub.

Wróżono także z mirtu, ziemi, wody, klucza i obrączki. Wymienione rzeczy układano na pięciu talerzach. Zawiązywano dziewczynie oczy i ta wybierała jeden talerz. Gdy wybrała mirt, oznaczało pozostanie jeszcze rok u boki matki, woda symbolizowała wylanie łez, ziemia – śmierć, klucz – pomyślność, obrączka – ślub.

By dowiedzieć się, czy trwanie w związku z chłopakiem ma sens i czy dojdzie do ślubu, dziewczę brało dwie drzazgi i zapalało je. Jeśli spalone końce nachylały się ku sobie, wróżyło to wesele.

Po zmroku dziewczęta wychodziły przed chatę i wykrzykiwały imię wybranka. Kierunek, z którego dobiegało echo, oznaczał przyjście chłopca. Jeśli echa nie było słychać, wróżyło to staropanieństwo.

Wszystkie wymienione wróżby odprawiano w wigilię św. Andrzeja – 30 listopada.

Uczennice przygotowała Karolina Keler – nauczycielka języka kaszubskiego w SP 2 w Słupsku.

 

 

 

ODDZIAŁ W SŁUPSKU

Adres:

Sienkiewicza 19

II piętro

76-200 Słupsk

Telefon:

0–59 841–30–74

502–52–51–75

e-mail:

slupskkaszubi@gmail.com

 

 

 

 

                   

 

 

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Słupsk
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.