Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Ku czci Profesora
Nie znaleziono zdjecia
Foto: Karolina Keler

12 października przedstawiciele słupskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Alfons Klepin i Karolina Keler wzięli udział   w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku starej szkoły w Łąkiem gm. Lipnica na Gochach, poświęconej pamięci Klemensa Zmuda Trzebiatowskiego.

W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele władz samorządowych: wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński, senator RP Roman Zaborowski, starosta powiatu bytowskiego Jacek Żmuda- Trzebiatowski, wójt gminy Lipnica Andrzej Lemańczyk; także przewodniczący Rady Rodzin Trzebiatowskich Paweł Jutrzenka-Trzebiatowski oraz członek Zarządu Głównego Zrzeszenia – Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Zmuda Trzebiatowski.

Na spotkaniu pojawiła się także delegacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku: uczennice języka kaszubskiego razem z nauczy-cielką Karoliną Keler i Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku. Członkinie Kaszubskiego Zespołu „Perlë” z SP 2 uświetniły uroczystość, prezentując utwory ku pamięci profesora Klemensa Zmuda Trzebiatowskiego oraz wszystkich nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Klemens Zmuda Trzebiatowski urodził się w 1913 r. w Łąkiem. Ukończył seminarium nauczycielskie w Kościerzynie. Studiował w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Jako pedagog wychował setki pomorskich nauczycieli. Po wojnie organizował szkolnictwo pedagogiczne w Chojnicach, Bytowie i Słupsku. Pełnił funkcje inspektora, nauczyciela i dyrektora Liceów Pedagogicznych. W 1977 roku uzyskał tytuł profesora. Pełnił funkcję Dyrektora Instytutu Pedagogiki, Prodziekana Wydziału Humanistycznego i Kierownika Zakładu Historii Oświaty, Wychowania i Nauki Uniwersytetu Gdańskiego. Zmarł w 1984 r. w Gdańsku.

(więcej fotografii)

 

ODDZIAŁ W SŁUPSKU

Adres:

Sienkiewicza 19

II piętro

76-200 Słupsk

Telefon:

0–59 841–30–74

502–52–51–75

e-mail:

slupskkaszubi@gmail.com

 

 

 

 

                   

 

 

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Słupsk
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.