Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Słëpsczi zéńdzenia Zrzeszińców
Nie znaleziono zdjecia

Słëpsczi zéńdzenia Zrzeszińców

W piątk, 15 smutôna 2019 r. karno słëpsczich Kaszëbów zeszło sã, żebë przë arbace i kùchach wësłëchac  wëłożënkù  pt. Co to jest kaszubienie?

Drëszka dr Ana Skòtnickô wëłożëła kaszëbskô apartnosc zwãkòwô sômòzwãków i wespółzwãków, słowòbùdowiznë, òdmieniwôni słowów w deklinacji a czasnikòwônim, a jész juwernotë i apartnoscë w usôdzônim zdôniów. Przëmiarë nëch òbgadiwônych teorëjów bëłë pòkazywôny  w kómpùterowi prezentacëji, bez to słëchińcowie mògle to lepi rozmiôc, a jak nié, téj sô snadni ò to dopitac. Jak to wszëtkò sã wërozmiało, téj sã przëszło do prôwdë, że kaszëbsczi jãzëk to nie je jaczis jézëk zepsëti, le je to jinny jãzëk.

Pòtemù bëła wiesołô pòwiôstka, co pòkazywa kaszëbsczi słowa przódzy òbgadywôny.  Jak wiëdno, tak i teruskô, pòspiéwelë më kaszëbsczi frantówczi przë wtórzenim akordionu, a na kùńcu Dorota Staszewskô naùczëła nas spiéwac kaszëbską kòlãdã: "W stajeneczce narodzoné" ze słowôma i mùzyką  A. Peplińsczigò 

Ana Skòtnickô

 

Więcej zdjęć

   

 

 

ODDZIAŁ W SŁUPSKU

Adres:

Sienkiewicza 19

II piętro

76-200 Słupsk

Telefon:

0–59 841–30–74

502–52–51–75

e-mail:

slupskkaszubi@gmail.com

 

 

 

 

                   

 

 

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Słupsk
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.