Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubskie żarty i dowcipy
Nie znaleziono zdjecia

Pòsobné zéńdzeni karna słëpsczich Kaszëbów

  W piątk, 15 gromicznika, małi karno słëpsczich Kaszëbów zebrało sã znôwù, żebë so pògôdac ò tich- starszich i młodszich Kaszëbach- co piselë co do smiéchù. Taką temã gôdczi më so wëbrelë na nen karnawał (Do Radzëzë Kaszëbsczigò Jãzëka më mómë rôczbã, co bë pòda kaszëbsczi miono na 'karnawał'. Mòże konkùrs bë rozpiselë?!).

A më tu so zaczãlë " Zôpùstną piesniã" Romôna Drzeżdżóna, a téj przëbôczëlë so, jak to 'Òliwsczi òrgônista egzaminuje pôna Czôrlińsczigò z kaszëbsczigò swiãtigò pisma' - z pòwiescë Jarosza Derdowsczigò. Pózni pòwiedzelësmë ò dzejôni dwùch  szpôsowników: Rómka Drzeżdżônka i Tómka Fopczi, a przeczëtelë czile ich szportów i kôrbiónków. A téj, kąsk szërzi, pòznôwelë żëcy a dzejôni Jana Andrzeja Patocka i jegò 'Figle gnieżdżewsczich gburów'. Pôrô pòwiôstków z négò zbiérkù më so przeczëtelë, a miele przë tim kòpicã smiéchù.

Nôma to robi szpôs, że kòżdi chto przëszedł, cos czëtô, a to jész je ekstra redota.Më lëdómë spiéwôni. Nasza drëszka Dorota Staszewskô naùczëła nas spiëwac nowô piesnią.

Marylczenë pączczi i inny kùchë téż fejn szmakałë, tak ceszimë sã, że më mòglë znôwù tak lubno ze sobą pòbëc i pògadac               

Anna Skotnicka

 

ODDZIAŁ W SŁUPSKU

Adres:

Sienkiewicza 19

II piętro

76-200 Słupsk

Telefon:

0–59 841–30–74

502–52–51–75

e-mail:

slupskkaszubi@gmail.com

 

 

 

 

                   

 

 

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Słupsk
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.