Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Słupscy Kaszubi o Niepodległości
Nie znaleziono zdjecia

  16 lëstopadnika wieczór w słëpsczim parce ZK-P zeszło sã 23 drëchów Zrzeszenigò, żebë so pògôdac ò tim, jak to 100 lat temù na Kaszëbach bëło.

Nôpiërwi Ana Skòtnickò wërzekła namëszleni, czemù to Kaszëbi  chcele bëc przë Pòlsce a nié przë Prësach? Òdpòwiedzë bëtnicë szukôlë w pismieniznie. Przeczëtelë pôrã wëjimków ze wspòminków i pòwiesców  - z rozmaitich czasów zabòrów i rozmaitich môlów. Të sztëczczi pismionów pòkazywałë, że prusczi ùrzãdnicë lëchò sã òbchòdzëlë  z Pòlôkôma i Kaszëbôma. Pòtemù czëtelë  wiérztë: Aleksãndra Majkòwsczigò, Frãcëszka Sãdzëcczigò, ks. Leòna Heyczi -  narodowych bùdzarzów. Gôdelë téj ò tim, że pòlsczi gazétë z kaszëbsczima dodatkôma bëłë roznoszony pò chëczach, a "budzëcele" dobëlë dosc tëli lëdztwa do sprawë sprzecywiôni sã prusczim rządóm. Co jész pchało Kaszëbów do Pòlsczi? Wspòmnielë ò Otto von Bismarckù i jegò kùlturkampfie, co òbrócëł sã procëm, bò òd te czasu za swòjich ùwôżôny bëlë Pòlôce - katolëce, a lëterônie to bëlë cëzy, niedrëchòwie.

         W drëdżi czãscë zeńdzenigò dr Antón Szréder, przëdnik słëpsczigò partu ZK-P, òbgòdôł wôjskòwi dzejôni Kaszëbów, chtërny w pòwstônim wiélgòpòlsczim biôtkòwòlë jak no pùłk kaszëbsczi w dywizji strzelców pòmòrsczich , a pózni - òd rujôna 1919 r. -  ùfòrmòwôny bëł 66.Kaszëbsczi Pùłk Strzelców Pòmòrsczich, dostôł pózni  imiã marszałka Józefa Piłsudsczigò. Ten Pùłk wsławiôł sã we wojnie pòlskò - bòlszewicczi. Drëch Szréder  òpòwiôdôł ò wiele cekawich zdarzeniach z dzejôni négò pùłkù i ò tim, że do dzysu w kòscołach na Kresach są tôblëce z nazwëskôma żôłniérzi kaszëbsczigò pułkù.

   Czéj zaczãła sã diskùsëjô, téj bëtnice przëbôcziwelë wspòminczi, a prof. Zygmunt Szultka dopòwiôdôł, że w kòżdim czasu i w kòżdim môlu nie bëło równo i że wiele bëłobë do gôdôni ò tëch wszëtczich sprawach. Spiérka bëła ò to, czéj chto miôł rozeznôwk w swòji swiądze narodowi.

    Na zakuńczeni zéńdzenia òdspiéwele më hymn kaszëbsczi aùtorstwa Hieronima Derdowsczigò i Feliksa Nowòwiejsczigò, a pòtemu  - przy kuchach -jész iny kaszëbsczi spiéwczi-

Ana Skòtnickô

 

 

ODDZIAŁ W SŁUPSKU

Adres:

Sienkiewicza 19

II piętro

76-200 Słupsk

Telefon:

0–59 841–30–74

502–52–51–75

e-mail:

slupskkaszubi@gmail.com

 

 

 

 

                   

 

 

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Słupsk
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.