Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dzień Jedności Kaszubów
Nie znaleziono zdjecia
Foto: Małgorzata Drutkowska

23 marca w Sierakowicach odbyły się uroczystości związane z obchodami XI Dnia Jedności Kaszubów. Był turniej gry w baśkę, czytanie wierszy Juliana Tuwima w języku kaszubskim i ponad trzystu akordeonistów, gotowych do bicia kolejnego rekordu.

Niedzielne uroczystości upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach z 1238 roku rozpoczęły się o 10.30 w Puzdrowie, miejscu urodzenia ks. Bernarda Sychty. Przy obelisku, poświęconym pamięci tego badacza kultury kaszubskiej, językoznawcy i pisarza, złożono kwiaty. Po mszy św. W kościele w Sierakowicach, z kaszubską liturgią słowa i oprawą muzyczną przygotowaną przez Chór Discantus, Kaszubi przeszli pochodem do budynku miejscowego gimnazjum. Tu oficjalnego otwarcia imprezy dokonali wójt gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela oraz Łukasz Grzędzicki, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Potem przyszedł czas na występy regionalnych zespołów muzycznych, tanecznych i teatralnych.

Do największych atrakcji należała prezentacja wydanych w zeszłym roku wierszy Juliana Tuwima przetłumaczonych na język kaszubski. Przy tej okazji na scenie zagościli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oraz senator Kazimierz Kleina.

Kulminacyjnym punktem imprezy było jednak bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach. Przypomnijmy – ostatni rekord padł w zeszłym roku w Kościerzynie, przy udziale 281 akordeonistów. W tym roku wyzwanie podjęło aż 314 miłośników tego instrumentu. Możemy więc oficjalnie ogłosić, że dziś 23 marca w Sierakowicach na Kaszubach akordeoniści z całego kraju, wykonując utwory "Sëka lësa goniła", "W łësniewsczich pustkach" oraz “Kaszëbsczé jezora”, pod batutą Pawła Nowaka, ustanowili kolejny rekord Polski w jednoczesnej grze na akordeonach!

Więcej zdjęć

 

 

ODDZIAŁ W SŁUPSKU

Adres:

Sienkiewicza 19

II piętro

76-200 Słupsk

Telefon:

0–59 841–30–74

502–52–51–75

e-mail:

slupskkaszubi@gmail.com

 

 

 

 

                   

 

 

 

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Słupsk
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.