Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

15 i 29 III (finały) - XXIII Miejski Konkurs Wiedzy o Kaszubach:

12-16 IX - autokarowa wycieczka czł. Oddziału do Meklemburgii-Pomorza Przedniego:

7 VII - ok. 100 osób z Rumi uczestniczyło w XX Światowym Zjeździe Kaszubów w Luzinie:

22 IV - odbyła się Niedziela Kaszubska w Janowie (zdj. Brygida Bocian):

2 II - zabawa karnawałowa w Sali Bankietowej "U Grinholca":

10 I - spotkanie opłatkowe w MDK:

!5 X - Niedziela Kaszubska w Janowie:

6 VIII - XXIV Jarmark Kaszubski - patrz strona główna Oddziału;

1 VII - "Nasi" na XIX Światowym Zjeździe Kaszubów w Rumi:

27 XI - Niedziela Kaszubska w Janowie (zdjęcia B. Bocian). W programie występ zespołu "Grôjta, Kaszëbi" (z towarzyszeniem wokalnym L. Winczewskiego) i stand-up Romana Hinca. 

17 IX - autokarowa wycieczka na trasie: "Stilo" - "Kaszubskie Oko" - Swiecino-Czechy.

7 VIII - XXIII Jarmark Kaszubski - patrz główne komunikaty

29 I - ok. 200 członków Oddziału oraz naszych sympatyków bawiło się wspaniale w Sali Bankietowej "H. Grinholc".

12 I 2016 - w MDK odbyło się opłatkowe spotkanie członków Oddziału; razem z chórzystami "Rumian" śpewano kolędy polskie i kaszubskie.

28 VIII - Kazimierz Klawiter zorganizował tradycyjną "zabawę pod chmurką" na płycie b. strzelnicy na Zagórzu.

2 VIII (niedziela) - odbył się XXII Jarmark Kaszubski w parku przy MDK; a 9 VIII tamże  - spotkanie pojarmarkowe.

21 VI -  autokarowa wycieczka członków Oddziału i sympatyków pod kier. prezesa Ludwika Bacha na Kaszuby tym razem odbyła sie na trasie: Sianowo (msza św.) - Park Miniatur w Stryszej Budzie - Węsiory - Wygoda - Złota Góra.

9 I - w spotkaniu opłatkowym w MDK udzial wzięło ok. 60 osób, w tym członkowie chóru "Rumianie";

7 X - podczas jubileuszowych uroczystości 60-lecia praw miejskich Rumi uhonorowano m.in.  członków naszego Oddziału:

* Ludwik Bach (prezes Oddziału i dyrektor Miejskiego Domu Kultury) otrzymał złoty medal "Za Długoletnią Służbę"

* Józef Lanc (wiceprezes O/ZKP), Alfons Zwara (artysta malarz) i Tadeusz Zleśny (kombatant) otrzymali medale "Za Zasługi dla Miasta Rumi"

3 VIII - w Parku Starowiejskim w Rumi odbył się XXI Jarmark Kaszubski.

5 VII - ponad 60-osobowa grupa rumian - w tym poczet sztandarowy - uczestniczyła w XVI Zjeździe Kaszubów w Pruszczu.

28 VI - autokarowa wycieczka na czołpińskie wydmy i do skansenu w Klukach.

24 IV - w MDK odbyły się miejskie finały konkursu Rodna Mowa; w 4 kategoriach udział wzięło 30 recytatorów. Na sali poza opiekunkami było sporo rodziców. To swoisty Dzień Kaszubski w Rumi - powiedział prezes ZKP/O Rumia i dyr. MDK, Ludwik Bach. I miejsca w poszczególnych kategoriach zajęły: "A" - Ulka Giermek ("Iskierka"), "B" - Małgosia Witkowska (SP nr 9), "C" - Leosia Zwara (SP nr 1), "D" - Weronika Szreder (Gimn. nr 4). Fot. M. Zarach

21 i 28 II - w MDK odbyły się dwa finały - dla podstawówek i dla gimnazjów - 18. edycji miejskiego konkursu Wiedzy o Kaszubach, wspólnej imprezy szkół, MDK i O/ZKP Rumia. Uczestniczyło łącznie 42 finalistów (30+12). Autorzy pytań: Ludwik Bach i Jerzy Hoppe. Zdjęcia Maciej Zarach.

1 II - ponad 200 osób wspaniale bawiło się na kaszubskiej zabawie karnawałowej w Sali Bankietowej H. Grinholca. Serwowano obfite i smaczne jedzenie. Kapela Falkowskich z Połchowa podrywała do tańca. Zdjęcia: T. Dominik

8 I - spotkanie opłatkowe w MDK z udziałem 70 osób; dzięki chórowi "Rumianie" kolędy brzmiały wspaniale...

11 XII - znakomity malarz rumski, Alfons Zwara, niedawny jubilat (80. urodziny) wernisażem swoich obrazów nadal blasku obchodom 65-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi.

30 XI 2013 - XIX Zjazd Delegatów ZKP w Gdańsku-Oliwie. Udział reprezentacji rumskiego Oddziału: poczet sztandarowy na mszy, obecność 9 delegatów na obradach, Ludwik Bach - przewodniczącym Zjazdu, wystąpienia w dyskusji: Kazimierz Klawiter i Jan Klawiter, w skład nowej Rady Naczelnej weszli: Ludwik Bach i Józef Lanc.

29 XI 2013 - J. Hoppe laureatem nagrody specjalnej za tekst o tematyce kaszubskiej w XXVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. M. Stryjewskiego w Lęborku.

10 XI 2013 - Niedziela Kaszubska w Janowie. Po "kaszubskiej" mszy św. z udziałem chóru "Rumian" w kościele pw. św. Jana z Kęt odbyła się bogata część artystyczna w Domu Kultury SM "Janowo". Imprezę pod hasłem "Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski" prowadził dyr. Leszek Winczewski, a występowały dzieci z rumskich SP nr 6 i 9, "Dãbògórsczé kwiôtczi", janowski Chór Świętojański i Orkiestra Świętojańska. J. Hoppe promował "Gôdczi wùje Léòna", a pokazano także film z przeszłości Wejherowa - "Adelajda". Jak zawsze był też kaszubski poczęstunek.

20 X 2013 - wkrótce Dzień Zaduszny i tzw. kaszubska msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w St. Rumi miała ciąg dalszy: pod pomnikiem-obeliskiem Mestwina II na zabytkowym cmentarzu prezes O/ZKP, Ludwik Bach, przypomniał w skrócie dzieje rumskiej parafii, związki Rumi z cystersami oraz gdańskimi książętami. Po złożeniu kwiatów i kaszubskim hymnie chór "Rumianie" zaśpiewał "Rodną zemię ", następnie już na czynnym cmentarzu uczcił pamięć 4 zmarłych od początku chóru jego członków.

 

28 IX 2013 Ogłoszenie wyników XIV Prozatorskiego Konkursu Literackiego im. J. Drzeżdżona oraz promocja "Gôdków wùje Léòna" autorstwa J. Hoppego

My w Kosakowie na otwarciu Chëczy Nordowëch Kaszebów w Kosakowie (maj 2012) i 20-leciu partu Dębogórze-Kosakowo (listopad 2012)

"Rumianie" w rumskim I LO im. Książąt Pomorskich (16.11.2012)

18 XI - w Domu Kultury SM "Janowo" - po "kaszubskiej" mszy św. w janowskim kościele odbyła się część artystyczna w Domu Kultury SM "Janowo" /foto:D. Sławiński/


Opłatki 2012

- wśród członków Oddziału:

22 I - "nasi" laureaci Nagród Burmistrz Rumi'2012: Marian Płocki (działalność społeczna), Ireneusz Leśniak (artystyczne dokonania w malarstwie i literaturze), Marzena Graczyk (zasługi w rozwijaniu ruch śpiewaczego w Rumi).

3 II - poczet sztandarowy, chór "Rumianie" i delegacja Oddziału uczestniczyły w obchodzach 50-lecia kapłaństwa ojca werbisty, rumianina, ks. Alfonsa Labuddy.

 

                   www.rumia.eu.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Rumia
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.