Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Historyczna impreza w Przywidzu
Nie znaleziono zdjecia

16 maja 2015 roku  odbył się organizowany przez Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Przywidzu „Marsz szlakiem historycznym Przywidza”

Patronat nad tą historyczną imprezą plenerową sprawował wójt Gminy Przywidz Pan Marek Zimakowski. Na wniosek prezesa ZKP w Przywidzu, Cezarego Bach-Żelewskiego, Urząd Gminy w Przywidzu zakupił okolicznościowy baner, umieszczony za zgodą proboszcza ks. mgr Czesława Hybla, przed Kościołem Matki Boskiej Różańcowej w Przywidzu  i znaczki okolicznościowe dla wszystkich uczestników marszu z elementami grafiki p. Edyty Skrzypek. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00  na placu przed plebanią z uwagi na duży ruch kołowy przy pierwszej pamiątce historycznej – Małym Królewskim Kamieniu – upamiętniającym wizytę króla Prus Fryderyka Wilhelma IV w 1853 w naszej gminie, w okresie rozbiorów. Przywitał nas gospodarz miejsca ksiądz proboszcz. Poszczególne pamiątki historyczne  będące na szlaku wędrówki omówił przy plebanii Cezary Bach-Żelewski, który następnie chętnie odpowiadał na pytania dotyczące historii Przywidza zainteresowanym uczestnikom marszu.  

Zebrani uczestnicy imprezy przeszli do Małego Królewskiego Kamienia, a stamtąd pod poewangelicki kościół proparafialny z 1909 roku, w którym obejrzeli zachowane, mimo pożaru w 1997 roku, 2 neogotyckie witraże w prezbiterium. Wędrując wokół kościoła obejrzeli na jego północnej ścianie  epitafia z nieistniejącego  już cmentarza ewangelickiego. Najstarsze z nich liczą prawie  200 lat. Kolejnym punktem zwiedzania  był  neogotycki kościół parafialny pw. Św. Franciszka Ksawerego z 1904 roku, w nim  prowadzący wycieczkę prezes ZKP wskazał na 3 najcenniejsze pamiątki z początku XX wieku: przepiękną stallę, prospekt organowy i ołtarz.

Zebrani w świątyni wysłuchali prezentacji organów w wykonaniu p. Mirosława Olszewskiego - członka założyciela ZKP w Przywidzu. Najtrudniejszy odcinek prowadził do przepustu-wiaduktu neogotyckiego z cegły i granitu pod szosą Gdańsk – Kościerzyna. Za nim znajdowało się  trudne podejście górką do Dużego Królewskiego Kamienia upamiętniającego wizytę Fryderyka Wilhelma IV. Po krótkim odpoczynku wróciliśmy pod przepustem do pomnika przyrody – lipy, a następnie na plac przed leśniczówką. Tam, za zgodą p. leśniczego Bogdana Gajdy, zorganizowaliśmy ognisko z bezpłatnym poczęstunkiem dla wszystkich uczestników marszu.

Posiłek uatrakcyjnili krótkim występem kabaretowym po kaszubsku uczniowie z Gimnazjum w Przywidzu przygotowani przez p. Teresę Dunst. Oni tez przygotowali chrust na ognisko. Przy ognisku czekały  na nas  z kawą i ciastami upieczonymi , w ramach wolontariatu ,Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Przywidzu– nasz partner wspierający marsz. Członkowie  ZKP częstowali swojskim chlebem/ p. Eli Przekop/ ze smalcem/ p. Teresy Olszewskiej/, kiełbasą/ sponsor – ZKP/ i napojami. Państwo Teresa i Józef Sikorowie tradycyjnie kelnerowali i częstowali wspaniałą drożdżówką. Pogoda w czasie marszu  dopisała, humory zresztą też. Opiekę medyczną w ramach wolontariatu zapewniła Pani pielęgniarka Władysława Czerwonka.

Impreza wszystkim uczestniczącym bardzo się podobała. Planujemy ja corocznie kontynuować w połowie  maja każdego roku w różnych ciekawych zakątkach naszej  gminy i na jej obrzeżach. Ten sposób poznawania  naszej małej Ojczyzny- Kaszub, moim zdaniem jest bardzo atrakcyjny i  wspaniale  jednoczy lokalną społeczność.

                                    Cezary Bach – Żelewski – prezes ZKP o/ Przywidz

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Przywidz
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.