Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Uczczenie Powstańców Warszawskich
Nie znaleziono zdjecia

Harcerze z Hufca ZHP Kościerzyna i harcerzy z ZHR wspólnie z grupą rekonstrukcyjną Stowarzyszenie Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego ,,Cis" Męcikał w dniu 1 sierpnia 2017 r. na rynku w Kościerzynie i Łubianie uczcili 73 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Cała inscenizacja rozpoczęła się od ukazania grozy samej okupacji niemieckiej w Polsce i działalności Szarych Szeregów. Następnie o 17.00, w "godzinę W” zawyły syreny, a zgromadzeni na kościerskim rynku minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców warszawskich. Następnie przy wystrzałach z karabinów i huku z dział rozpoczęły się walki uliczne, podczas których harcerze odgrywający powstańców zdobywali posterunek niemiecki, na którym zawiesili biało - czerwoną flagę. Sanitariuszki opatrywały rannych i wynosiły ich z miejsca walki. Zaczęła działać „Poczta Powstańcza” z okolicznościowymi kartkami pocztowymi i pieczęciami. Zuchy rozdawały przygotowaną na tę okazję specjalną Gazetę Powstańczą. W Łubianie o 19.00 podobnie zaczęło się od walk ulicznych po których wszyscy uczestnicy i widzowie udali się pod krzyż misyjny przy kościele gdzie odbył się apel połączony z modlitwą oraz złożenie kwiatów i minutą ciszy.Cała Kościerzyna i Łubiana mogły oddać hołd powstańcom.

Harcerze i grupa rekonstrukcyjna dziękują UM w Kościerzynie, UG Kościerzyna, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskiemu O/Łubiana, Kościerskiemu Domowi Kultury, Muzeum Ziemi Kościerskiej oraz parafii Łubiańskiej, PPSP w Kościerzynie i OSP Łubiana za pomoc w organizacji imprez.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Łubiana
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.