Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Kaszubska sobota w Łubianie

W minioną sobotę, 18 października w Łubianie odbyły się bardzo ważne wydarzenia. Pierwszym z nich była kaszubska msza święta pod przewodnictwem Kapłana Kaszubów, ks. Leszka Jażdżewskiego, który przekazał na ręce Ireny Marszewskiej, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddz. w Łubiane, portret kaszubskiego biskupa, sługi bożego Konstantego Dominika. Zrzeszenie otrzymało również od ks. proboszcza z Łubiany "kluki" z tabacznicą - insygnia władzy na kaszubskiej wsi.

Następnie wszyscy z Kościoła przeszli do szkoły, w której wyremontowano salę mającą odtąd służyć mieszkańcom sołectwa Łubiana. Księża prowadzący uroczystości kościelne poświęcili obiekt. Następnie dokonano przecięcia wstęgi i otwarcia pomieszczenia. Wójt gminy Kościerzyna, Grzegorz Piechowski, uroczyście przekazał salę na rzecz organizacji pozarządowych, m.in. ZKP oddz. w Łubianie. Następnie Karolina Kulas zaprezentowała swoją pracę maturalną poświęconą Aleksandrowi Majkowskiemu oraz bohaterowi jego powieści - Remusowi i jego związkom z naszą wsią. Praca Karoliny jest nowatorska, bo kierowana do turysty przyjeżdżającego do Łubiany.

Wielką niespodzianką dla autorki była publikacja jej pracy w formie książkowej. Karolina miała pierwszy raz możliwość wpisywania dedykacji swym czytelnikom.

Przybyły do Łubiany poeta i tłumacz kaszubski, Stanisław Janke,  wyrecytował kilka swoich wierszy z tworzonego właśnie tomiku. Dokonywał również wpisów do przetłumaczonego przez siebie na kaszubski "Pana Tadeusza", który trafić ma do Nowogródka, do muzeum "Pana Tadeusza". Brakuje tam Epopei Narodowej w języku kaszubskim.

Po prezentacji pana Jankiego, prezes Wdzydzkiej Inicjatywy Rozwoju i Turystyki, Łukasz Halboth podsumował konkurs plastyczny "Obrazy przyrody i krajobrazu oraz osób w twórczości Adama Mickiewicza w miejscach charakterystycznych dla Kaszub". Laureaci otrzymali nagrody.

Należy wspomnieć, że wszystkie uroczystości uświetniały występy kaszubskiego zespołu tanecznego z łubiańskiej szkoły oraz chóru "Kościerska Paka".

Tekst i zdjęcia Piotr Kwidziński

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Łubiana
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.