Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
Dzień Kultury Kaszubskiej
Nie znaleziono zdjecia

 

W niedzielę 29 marca 2015 r. w Zespole Szkół w Zagórzycy obchodzono Dzień Kultury Kaszubskiej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Damnica Grzegorz Jaworski, Barbara Zawadzka – radna powiatu słupskiego, radni miejscowości Zagórzyca i Sąborze: Tadeusz Bubniak i Jerzy Dawidowski, sołtys wsi Karżniczka: Gabriela Krenciszek, Zbigniew Byczkowski - prezes łęczyckiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Galant, rodzice wraz z dziećmi, przyjaciele naszej szkoły, mieszkańcy naszej gminy. Celem spotkania było poznawanie i rozpowszechnianie kultury i sztuki kaszubskiej, jak również pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

Imprezę otworzył uroczyście Dyrektor Szkoły Robert Nowak – gospodarz przedsięwzięcia. W przemówieniu podkreślił wagę propagowania kultury kaszubskiej i jej ścisły związek z kulturą regionu. Zaakcentował rangę krzewienia tej kultury nie tylko w środowisku lokalnym, ale także – poprze działania szkoły w ramach projektu Socrates – Comenius – na terenie całej Europy. Następnie 22-osobowa grupa uczniów klas I-VI Szkoły Podstawowej, uczestnicząca na co dzień w zajęciach języka kaszubskiego, pod kierunkiem nauczycielek: Alicji Krawczewskiej i Joanny Szczepaniak, przygotowała  przedstawienie o tematyce wielkanocnej pt. „Jastrë” oraz pokaz tańca „Szewiec”.

Kilkudziesięcioosobowe grono przybyłych na obchody Dnia Kaszubskiego mogło posłuchać tradycyjnej muzyki kaszubskiej. O oryginalne dźwięki zadbał zaproszony zespół „Lewino” z Lęborka pod kierownictwem Franciszka Okuń. Oprawę muzyczną zapewnił Bartosz Wiśniewski- nauczyciel naszej szkoły. Ponadto w świat sztuki ludowej wprowadzili nas państwo Drozd z miejscowości Rozłazino. Dzieci i dorośli mogli również wziąć udział w warsztatach rzeźbiarskich pod okiem mistrza ludowego pana Bogusława Szczygła z Łęczyc. Kolejną atrakcją były warsztaty artystyczne zdobienia jaj wielkanocnych metodą decoupage.

Dzięki rodzicom naszych uczniów: p. Ożóg, p. Kozłowskim, p. Tkacz, p. Galant, p. Mieloch, p. Remus,  na każdego czekał słodki poczęstunek przy kubku herbaty lub kawy.  Wdzięczni również jesteśmy pracownikom obsługi, którzy pomogli w przygotowaniach do imprezy. Mamy nadzieję, że Dzień Kaszubski wpisze się na stałe w kalendarz imprez naszej szkoły i będziemy mogli w równie licznym gronie  spotykać się w kolejnych latach.

Z.B.

© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Łęczyce
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.