Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

II ODPUST KASZUBSKI na św. GÓRZE POLANOWSKIEJ

18 czerwca 2016 roku (pierwsza sobota po 12 czerwca – rocznicy konsekracji Pustelni), na świętej Górze Polanowskiej dzięki franciszkaninowi o. JANUSZOWI JĘDRYSZKOWI, polanowskiemu pustelnikowi, odbył się II ODPUST KASZUBSKI. Uczestniczyli w nim pielgrzymi przybyli od Gdańska do Szczecina, potwierdzając, że Polanów położony jest w sercu średniowiecznych Kaszub, które wtedy rozciągły się „ òd Gduńska tu, jaż do Roztoczi bróm!” , czyli aż do Rostoku !      

W centrum tegorocznych uroczystości było przekazanie Pustelni relikwii św. FAUSTYNA, męczennika z Perugii. Był on czczony w średniowieczu przez Kaszubów, jako patron diecezji kamieńskiej, obejmującej obszar Księstwa Zachodniopomorskiego, zamieszkałego w całości przez Kaszubów.  Relikwie sprowadzone na Pomorze w XII w. zidentyfikował br. ZBIGNIEW JOSKOWSKI w Gowidlinie – do kaplicy Matki Boskiej Bramy Niebios na Górze Polanowskiej przekazał je ks. LESZEK KNUT, gowidliński proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Koncelebrowanej mszy św. dla kilkuset pielgrzymów przewodniczył i kazanie po kaszubsku wygłosił ks. LESZEK JAŻDŻEWSKI z Gdańska. Licznie przybyli m.in. Kaszubi z Gdańska, Chmielna, Kościerzyny, Wejherowa -  z wizerunkiem Matki Bożej Uzdrowicielki Chorych na duszy i Ciele, Lęborka, Koszalina i Szczecina. Liczna grupa lęborczan przewodniczyła procesyjnemu przejściu spod pomnika św. Ottona w Polanowie do  Pustelni na Górze. Przywiozła ze sobą, oprócz brzozowego pielgrzymkowego krzyża, także relikwie św. Jakuba Apostoła; Góra Polanowska znajduje się bowiem na szlaku CAMINO - Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

Kaszubski charakter odpustu podkreśliła liturgia słowa w języku kaszubskim oraz oprawa muzyczna w wykonaniu kapeli BAS z Sierakowic. Na scenie odpustowej wystąpili m.in. młodzi artyści z Banina.

Niech wybrzmiewa nie tylko na Górze Polanowskiej pradawna sentencja "O FELIX CASSUBIA, salutis indubia propter Faustini caput, huc translatum beatum" [O szczęśliwe Kaszuby, (z powodu) ratunku niewątpliwego, poprzez głowy Faustyna tutaj sprowadzenie błogosławione].

Do spotkania za rok, na III ODPUŚCIE KASZUBSKIM w sobotę 17 CZERWCA 2017 ROKU.

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.