Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

XII DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW 2015 – CENTRALNE UROCZYSTOŚCI w SULĘCZYNIE

Już od rana 19 marca 2015 r. kaszubskie flagi załopotały na ratuszu i budynku starostwa powiatowego.

22 marca, w niedzielę liczna reprezentacja Kaszubów zjechała się do Sulęczyna na centralne obchody DNIA JEDNOŚCI KASZUBÓW 2015. Było to już dwunaste spotkanie na pamiątkę pierwszej znanej wzmianki o Kaszubach, zawartej w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku, w której książę szczeciński został zatytułowany „Księciem Kaszub”. 777 lat temu !

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele Trójcy Świętej pod przewodnictwem ks. prof. WOJCIECHA CICHOSZA, rodem z Węsior, który wygłosił budujące kazanie w rodny mòwie. Następnie, przy słonecznej pogodzie, odbył się  barwny przemarsz z  flagami czarno-żółtymi do szkoły podstawowej. Tutaj czekały już liczne stoiska twórców, występy zespołów regionalnych, poczęstunek.

Na zakończenie spotkania zagrała wielka, samorzutnie skrzyknięta orkiestra, złożona z miłośników instrumentu klawiszowego niezbędnego na zabawach i w zespołach regionalnych. Pod batutą PAWŁA NOWAKA, uznanego muzyka mieszkającego w Sulęczynie, po raz kolejny udanie pobito REKORD jednoczesnej GRY NA AKORDEONACH. Tym razem, w takt wybijany przez diabelsczi skrzëpce, aż 346  akordeonistów koncertowo zagrało trzy melodie: konkursowe „Wele, wele wetka” i „Kukówka” oraz na bis „Kaszëbsczi jezora”.

Podziękowania dla organizatorów: Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z prezesem ŁUKASZEM GRZĘDZICKIM oraz Gminy Sulęczyno z wójtem BERNARDEM GRUCZĄ. Do spotkania za rok : mamy nadzieję, że znowu pojedzie na wspólne spotkanie przynajmniej autokar entuzjastów Kaszub z Lęborka.  

Zapraszmy do fotorelacji.

(opracował: RW)

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.