Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

11 stycznia 2020 roku (sobota) w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku odbył się I POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK pod patronatem Kaszubskiego Klubu Parlamentarnego, Marszałka Województwa Pomorskiego Starosty Lęborskiego oraz Burmistrza Miasta Lęborka.

Poniżej harmoniogram wydarzenia.

 

I POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK im. FRANCISZKA OKUNIA

sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku w sobotę 11.01.2020 roku

 

I CZĘŚĆ

 • 11.00 – 13.00  Wykonawcy: Zespół Szkolny z Bukowiny, Zespół Kaszubski PERLE – Słupsk, MODRAKI Parchowo, Schola św. Anny z Sulęczyna, Zespół Szkolny z Redkowic, Zespół Folklorystyczny NADOLANIE z Nadola, Zespół Pieśni i Tańca ZIEMIA LĘBORSKA, Martyna Puzdrowska.

Gościnnie – Zespół Ukraiński SWITANOK z Lęborka

 • 14.00 -  Podsumowanie I części I Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek

 

II CZĘŚĆ

 • 15.00 – 17.00 Wykonawcy: Klub Seniora z Jasienia i Rokit, Kapela Rodzinna BAS z Sierakowic, Zespół Kaszubski MARESZCZI z Cewic, Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO z Lęborka, Zespół KASZUBIANKI z Władysławowa, Zespół Regionalny FRANTÓWKA z Lęborka, Chór HARMONIA z Żukowa, Chór MORZANIE z Dębogórza, Zespół Pieśni i Tańca KOLECZKOWIANIE z Koleczkowa
 • 18.00 – Msza św. z kaszubską liturgią słowa, ks. Marian Miotk
 • 18.45 –  Podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego na Kolędę Kaszubską - Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.
 • 19.00 – Podsumowanie II części I Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek, wspólne wykonanie kolędy Stefana Fikusa „Hej Bracô”

 

Organizatorzy:

 • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Lębork
 • Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku
 • Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła
 • Lęborskie Centrum Kultury FREGATA
 • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Patronat honorowy:

 • Kaszubski Klub Parlamentarny
 • Marszałek Województwa Pomorskiego
 • Starosta Lęborski
 • Burmistrz Miasta Lęborka

 

                 FRANCISZEK OKUŃ – PATRON POMORSKIEGO PRZEGLĄDU KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK W LĘBORKU

                Franciszek Okuń był działaczem i publicystą a przede wszystkim uznanym muzykiem kaszubskim. Urodzony 24 listopada 1949 roku w Leśniewie, związany był z Luzinem i Lęborkiem, gdzie przez ponad 10 lat występował w  kaszubskim zespole regionalnym Levino, którego od października 2008 r. był też kierownikiem.  

Nie mając formalnego wykształcenia muzycznego, Franek muzykę miał zakodowaną w swoich genach, była nieodłączną częścią Jego życia. Był perkusistą w żołnierskim zespole, który miał zgodę występów również poza jednostką. Po opuszczeniu wojska z grupą kolegów założył w Luzinie zespół „Horyzont”, grając przez prawie 20 lat nadal na perkusji.  Tak było do początku lat 90-tych, gdy zespół wyparły z rynku jednoosobowe orkiestry  z muzyką elektroniczną.   Powstała pustka muzyczna bardzo doskwierała Frankowi - nie chciał pozostać tylko biernym słuchaczem, odpuścić potrzeby grania żywej muzyki zapisanej w sercu.  Stąd jego pomysł na diabelskie skrzypce, łączący muzykę z drugą pasją:  społeczną pracą/służbą dla Kaszub – dla ukochanej Tatczëznë.

Był niezrównanym mistrzem diabelskich skrzypek. Jako pierwszy wykonał partie solowe w „Mszy kaszubskiej na chór i diabelskie skrzypce" oraz w "Litanii do Matki Boskiej Kaszubskiej". Przez osiem lat towarzyszył luzińskiej „Lutni” i lińskiej „Pięciolinii” grając na swoim instrumencie. Już jako dojrzały mężczyzna, w wieku 57 lat – z bogatym bagażem swoich społecznych i muzycznych doświadczeń  - trafił do Lęborka. Tu odnalazł spokój i życiowe spełnienie wstępując w 2006 roku do  „Lewina” Jana Formeli, Włączył się  na trwałe do kapeli  tego kaszubskiego zespołu regionalnego, wzbogacając akordeonistów grą na diabelskich skrzypcach. Po dwóch latach zastępuję dotychczasowego kierownika.  Był bardzo dynamicznym menedżerem. Lubiany i szanowany, był jednocześnie bardzo wymagający – nie znosił bylejakości.  Nowy repertuar, ciekawe nowe aranżacje, dbałość o autentyczną kaszubszczyznę zaowocowała licznymi koncertami i aż pięcioma płytami: „Zemia Rodnô”, „Pòmòranijô”, „Kaszëbsczé kòlãdë”, „Kaszëbë, Kaszëbë” oraz wydaną na jubileusz 30-lecia istnienia Levina, ostatnią płytą „Kaszëbskô Królewô”.

Zmarł rano 8 stycznia 2017 roku,  w niedzielę, podczas której odbył się I Lęborski Przegląd Kolęd Kaszubskich, którego był gorącym orędownikiem i współorganizatorem. Został jego naturalnym patronem, a po 3 latach również patronem Pomorskiego Przeglądu Kaszubskich Kolęd i Pastorałek w Lęborku.

statuetka przeglądu

    

 

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.