Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

ODSŁONIĘCIE TABLICY UPAMIETNIAJĄCEJ ALFREDA LUBOCKIEGO

23 marca 2015 roku odsłonięto na budynku przy ul. Zwycięstwa 5 w Lęborku tablicę poświęconą ALFREDOWI LUBOCKIEMU, uznanemu rzeźbiarzowi, malarzowi i działaczowi kaszubskiemu mieszkającemu w tym domu przez wiele lat.

 Treść napisu na tablicy:

„ALFRED LUBOCKI

1914 – 1993

W tym miejscu żył i tworzył jeden z najbardziej cenionych artystów ludowych z Pomorza, malarz, rzeźbiarz, działacz kaszubski, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku, więzień obozu koncentracyjnego Stutthof.”

W odsłonięciu tablicy uczestniczyła RODZINA ARTYSTY oraz m.in. senator KAZIMIERZ KLEINA – inicjator jej umieszczenia i burmistrz miasta WITOLD NAMYŚLAK, które ją ufundowało. Program artystyczny oparty na muzyce źródeł przygotował zespół taneczny MŁODZIEŻOWEGO DOMU KULTURY a sylwetkę zasłużonego lęborczanina przypomniała jego dyrektor TERESA SZCZEPAŃSKA.

Po odsłonięciu tablicy przez córkę, jej poświęcenia dokonał o. JANUSZ JĘDRYSZEK, obecnie przebywający w pustelni na Górze Polanowskiej, w asyście o. ANZELMA GRABOWSKIEGO z klasztoru w Lęborku. Całej uroczystości towarzyszyli przedstawiciele i  SZTANDAR lęborskiego oddziału ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO.

Podziękowania ogromne dla wszystkich, którzy przyczynili się do ufundowania Tablicy i przypomnienia osoby i dokonań pana Alfreda Lubockiego. 

(opracował: RW)

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.