Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

Zachowajmy w sercach i pamięciI: STEFAN FIKUS

Wydanie przez MUZEUM PIŚMIENNICTWA I MUZYKI KASZUBSKO-POMORSKIEJ w Wejherowie przejmującej powieści STEFANA FIKUSA  „DOLA MŁODEGO SKOWRONA” stało  się pretekstem do przywołania wyjątkowej postaci Stacha z Lãbòrga. 

!9 marca 2015 r, w Dzień Jedności Kaszubów odbyło się spotkanie zorganizowane przez MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W LĘBORKU i miejscowy oddział ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO, podczas którego znajomi, przyjaciele i licznie przybyła rodzina wspominała o Stefanie Fikusie, luzińsko-lęborskim  Kaszubie i jego licznych pasjach: regionalnych, literackich, historycznych, malarskich, podróżniczych …  Wypowiadali się m.in. Regina Szczupaczyńska, która odczytała laudację Stanisława Janke, Eugeniusz Pryczkowski, Wiesław Budkowski, Franciszek Okuń, Jan Fikus.

Napisana w 1965 roku powieść „Dola młodego Skowrona” oparta jest na faktach autentycznych. W spotkaniu uczestniczyła również rodzina głównego bohatera, lęborczanina, nieżyjącego już  WŁADYSŁAWA SŁOWI.

Przyjęto konwencję dwujęzycznego prowadzenia wieczoru: po polsku ALEKSANDRA WERENCZUK-HINC, po kaszubsku Ryszard Wenta. Na zakończenie krótki koncert dał Zespół Regionalny LEVINO.

Zdjęcia w ramkach to zdjęcia związane z bogatym życiem i działalnością Stefana Fikusa.   

(Opracował: RW)

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.