Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

STACH Z LÃBÒRGA – O STEFANIE FIKUSIE DO MŁODYCH

19 marca 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lęborku odbyło się spotkanie z zainteresowaną młodzieżą obu naszych ogólniaków poświęcone pamięci bardzo zasłużonego dla Lęborka STEFANA FIKUSA. Jego sylwetkę przypomnieli REGINA SZCZUPACZYŃSKA oraz ROMAN DRZEŻDŻON z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Zebrane eksponaty: zdjęcia, obrazy, rękopisy i maszynopisy, wydane książki oraz ciekawa prezentacja przybliżyły młodym ludziom zmarłego 5 października  2010 roku STACHA z LÃBÒRGA. Jego  różnorodna twórczość oraz nieprzeciętne zaangażowanie zasługują na szacunek i wymagają ocalenia od zapomnienia. Był między innymi niestrudzonym, autentycznym działaczem kaszubskim oraz  wszechstronnym literatem:  prozaikiem, poetą, autorem sztuk  teatralnych; zajmował się historią kolejnictwa a zwłaszcza małej Tatczëzne, był dziennikarzem, rysownikiem i malarzem …

Należne podziękowania dla MBP, muzeum wejherowskiego, referentów oraz prowadzącej spotkanie  ALEKSANDRY WERENCZUK-HINC. 

(Opracował: RW)

 

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.