Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.

5 lipca 2014 r. kilka tysięcy Kaszubów zawitało na XVI Zjazd do Pruszcza Gdańskiego. Przyjechali Transcassubią, autokarami (m.in. z Lęborka) i samochodami, by z dworca PKP przejść barwnym korowodem, przy muzyce Kociewsko-Kaszubskiej Orkiestry Dętej TORPEDA i kilku kapel regionalnych, do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.

Uroczystej mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. Wiesław Szlachetka, nawiązując w homilii do słów z hymnu kaszubskiego „Më trzimómë z Bòga” oraz kaszubskich zachęt i wskazań św. Jana Pawła II.

Następnie przemaszerowano do odrestaurowanej RZYMSKIEJ FAKTORII HANDLOWEJ, gdzie oficjalnego otwarcia Zjazdu dokonali burmistrz Janusz Wróbel, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Nowością tegorocznego Zjazdu były występy kilku zespołów góralskich. Do zakupów zachęcały liczne stoiska, zwłaszcza twórców i wydawnictw regionalnych.

Najazd Kaszubów przerósł chyba oczekiwania gospodarzy; wyprawę lęborczan wsparli zgodnie burmistrz Lęborka i starosta lęborski. Z obecności licznych gości cieszyli się na pewno właściciele sklepów i punktów gastronomicznych otaczających faktorię.

Za rok gospodarzem Zjazdu będzie REDA. Warto pojechać, by zanurzyć się w radosną atmosferę bycia razem, w odświętny klimat TATCZËZNE …

 

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.