Do poprawnego działania strony wymagane jest włącznenie obsługi javascript. Zmień to w opcjach Twojej przeglądarki i odśwież stronę.
         Otwarciu 27.02.2014 r. w lęborskiej bramie „Kaszubskiego Pierścienia”wystawy „Z KASZUBSKO-SŁOWIAŃSKICH I POLSKICH LOSÓW POMORZA ZACHODNIEGO” towarzyszyło spore zainteresowanie.
Z uwagą wysłuchano wprowadzenia, a właściwie barwnej opowieści prof. ZYGMUNTA SZULTKI, współautora wystawy, która od maja 2011r. wędruje przez Pomorze, startując z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Na podstawie badań archeologicznych oraz źródeł archiwalnych należy zweryfikować wiele obiegowych opinii o obecności Kaszubów na Pomorzu i ich przemieszczaniu się terytorialnym. 
 
Dla części obecnych m.in. zaskoczeniem okazał się fakt, że pierwsza osada kaszubska powstała nie na Pomorzu Gdańskim, ale już w VI wieku naszej ery we wsi Dzidzice, powiat myśliborski, pomiędzy dzisiejszym Gorzowem Wielkopolskim (ok. 40 km) a Szczecinem (ok. 70 km). Stąd rozpoczęła się ich ekspansja, i zasiedlanie m.in. Kołobrzegu, Szczecina, i Główczyc (pow. słupski); potem dalej  - przez teren Ziemi Lęborskiej - na teren Pomorza Gdańskiego, aż do dolnej Wisły. Władcy Pomorza Zachodniego, kaszubscy Gryfici, a następnie ich spadkobiercy – brandenbursko-pruska dynastia Hohenzollernów, zachowali tytuł książąt kaszubskich w swej tytulaturze aż do 1918 roku.  
 
Wystawa pokazuje też proces germanizacji Kaszubów, zwłaszcza elit, ale też żywotność języka kaszubskiego oraz obrazuje okres powojenny, z migracją Kaszubów ze wschodu na zachód oraz odradzanie się kaszubskiej świadomości.
Można ją oglądać do 21 marca 2014 r. w CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ W LĘBORKU, przy Alei Niepodległości 6. Serdecznie zapraszamy, zarówno indywidualnych zainteresowanych oraz zorganizowane grupy, zwłaszcza uczniów. 
 
Lęborska stacja wystawy była możliwa do zorganizowania dzięki zaangażowaniu zarządu oddziału ZRZESZENIA KASZUBSKO-POMORSKIEGO w Lęborku i LĘBORSKIEGO CENTRUM KULTURY „FREGATA” oraz wsparciu, łącznie z honorowym patronatem, Burmistrza Lęborka i Starosty Lęborskiego.  Podziękowania serdeczne należne są również dla RYSZARDA STOLTMANNA, prezesa oddziału ZKP w Szczecinie, za udostępnienie wystawy wraz z materiałami informacyjnymi oraz dla senatora KAZIMIERZA KLEINY, za obecność a zwłaszcza pomoc i patronat nad przygotowaniem wystawy w 2011 roku. 
 
Otwarcie wystawy uświetnił mini koncert akordeonowy DAWIDA MIELEWCZYKA; smaczny regionalny poczęstunek przygotowało  Koło Gospodyń Wiejskich w Kębłowie. Dziękujemy. 
 
 

labòrsczi part

 

 

 
© Copyright 2024 Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Lębork
Projekt graficzny: Iselin
Webmaster: Łukasz Makurat
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Kliknij na to powiadomienie, aby je zamknąć.